Chu
Fot. Instytutu Archeologii Chińskiej Akademii Nauk Społecznych

W Chinach odkryto wielki grobowiec sprzed 2200 lat. Należał do władcy państwa Chu

Na terenie stanowiska archeologicznego Wuwangdun w mieście Huainan w prowincji Anhui we wschodnich Chinach badacze odkryli wyjątkowy ogromny grobowiec sprzed 2200 lat, który mógł należeć do cesarza starożytnego państwa Chu. Jak podkreślają sami eksperci jest to największy pod każdym kątem grobowiec jaki został do tej pory odkryty w Chinach.

Państwo Chu było jednym z siedmiu krajów jakie walczyły o dominację i panowanie nad Jangcy w epoce wojen, określanej także jako Okres Walczących Królestw. Czasy te przypadają na lata od 480 do 221 p.n.e. Wśród rywali Chu znajdowały się takie państwa jak: Han, Qi, Qin, Wei, Yan oraz Zhao. Ostatecznie z rywalizacji tej zwycięsko wyszło państwo Qin, które to w 221 r. p.n.e. za sprawą podboju dokonało zjednoczenia Chin – data ta jest uważana za początek Cesarstwa Chińskiego.

W liczącym 2200 lat grobowcu ze stanowiska Wuwangdun, które znajduje się w mieście Huainan w prowincji Anhui we wschodnich Chinach, znajdowało się w sumie ponad tysiąc artefaktów, takich jak figurki, instrumenty muzyczne, wyroby z brązu,  przedmioty codziennego użytku, czy wyrobi z laki – wszystkie one są datowane na około 220 r. p.n.e., informuje portal „Arkeonews„.

W Wuwangdun, będącym jednym z największych stanowisk archeologicznych z terenów dawnego państwa Chu, wcześniej badacze odkryli ogromny cmentarz o powierzchni 1,5 km2. Na jego obszarze znaleziono rydwan, doły ofiarne, a ostatnio także ogromny grobowiec, który najprawdopodobniej należał do właściciela całej nekropolii. Ze względu na rozmach całej konstrukcji, jej znaczące rozmiary oraz złożoną strukturę, a także bogatą zawartość badacze uważają, że mógł to być grobowiec samego cesarza państwa Chu.

Instytut Zabytków i Archeologii prowincji Anhui na podstawie wielkości i skali grobowca, a także przekazów historycznych, szacuje się, że właścicielem grobowca mógł być dokładnie żyjący w III wieku p.n.e. król Kaolie z Chu. Naukowcy podkreślają jednak, iż dokładnie, nie budzące jakichkolwiek większych wątpliwości, ustalenie kto został pochowany w wielkim grobowcu z Wuwangdun będzie wymagało dalszych badań – konieczna będzie dalsza ekstrakcja artefaktów z tego spektakularnego miejsca pochówku oraz dalsza analizy starożytnych tekstów z epoki.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się