ofiary

W Chinach odkryto zaginione miasto, w którym składano ofiary z ludzi

Chińscy archeolodzy odkryli pozostałości otoczonego murem miasta z epoki brązu, które niegdyś było miejscem krwawych rytuałów, w czasie których były składane ofiary z ludzi i zwierząt.

Starożytne miasto, znane jako Yaoheyuan, znajdowało się u podnóża gór Liupan Shan w północno-zachodnich Chinach. Według badań opublikowanych w czasopiśmie „Antiquity”, było ono niegdyś potęgą polityczną i kulturalną w czasach Zachodniej dynastii Zhou – tj. okresie w historii Chin, który trwał od 1045 r. p.n.e. do 771 r. p.n.e. Chociaż istnieją inne stanowiska z epoki brązu rozsiane po tej części Państwa Środka, archeolodzy uważają Yaoheyuan za prawdopodobne centrum regionu w okresie starożytnym, co opierają na rozległość i różnorodność struktur odkrytych podczas wykopalisk, informuje portal „Live Science”.

Ofiary z ludzi i zwierząt były powszechną praktyką w dawnym Yaoheyuan, o czym świadczy obfitość grobowców zawierających rozczłonkowane szczątki ludzkie, które są pochowane tuż obok kości koni, wołów, kóz, owiec, kurczaków, psów i królików. Naukowcy odkryli także sześć dołów ofiarnych, w których znajdowały się warstwowo ułożone szkielety koni. Niektóre z nich były połamane segmentowo, co wskazuje, że zwierzęta prawdopodobnie zostały rozczłonkowane przed wrzuceniem. W sumie archeolodzy znaleźli szkielety 120 koni, w tym kilku źrebiąt. „Pochówek ofiarny i konsumpcja koni wskazują nie tylko na bogactwo i status państwa Yaoheyuan, ale także na dostępność koni w tym regionie. Konie były jednym z najważniejszych zasobów w północno-zachodnich Chinach w okresie Zachodniej dynastii Zhou” – napisali archeolodzy w artykule naukowym.

Badacze odkryli także pierwsze znane miejsce odlewania brązu w regionie, pełne zbiorników na szlam, czyli resztek mieszanki gliny używanej niegdyś do produkcji form, pieców i fundamentów budynków. Oprócz tego badacze znaleźli różnorodne artefakty rozrzucone po całym obszarze stanowiska archeologicznego, takie jak: wyroby ceramiczne, a także jadeitowe i kamienne przedmioty, wyroby z laki, szkliwione na zielono naczynia i kości z wygrawerowanymi ponad 150 różnymi ideogramami.

Wykopaliska prowadzone bezpośrednio na zewnątrz otoczonego murami miasta odsłoniły pozostałości domów, popielników, składowisk, pieców i dróg, podczas gdy wewnątrz murów miejskich badacze odkryli skomplikowaną sieć kanałów przecinających dawny ośrodek miejski. Archeolodzy poinformowali również, że do tej pory niewiele badań w regionie gór Liupan Shan koncentrowało się na okresie Zachodniej dynastii Zhou. Jak dodali, dalsze badania są niezbędne, aby lepiej zrozumieć Yaoheyuan w tym okresie i jego relacje z innymi częściami Chin.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się