Przerów
Fot. Czeskie Radio/Lenka Kratochvílová

W czeskim mieście Przerów odkryto tysiącletnią kościaną łyżwę

Na terenie położonego w środkowych Morawach w Czechach miasta Przerów archeolodzy odkryli wyjątkowy skarb. W trakcie wykopalisk prowadzonych w centrum miasta odkopali oni liczącą 1000 lat łyżwę, która była wykonana z kości zwierzęcych.

Niezwykłe znalezisko z położonego nad rzeką Beczwą miasta Przerów było wynikiem prac prowadzonych w ramach wykopalisk ratowniczych w piwnicy jednego z zabytkowych domów, które znajdują się w centrum tego ośrodka miejskiego, w szczególności w obszarze Górnego Rynku. Znaleziony w jego wnętrzu zabytek jest ważnym świadectwem życia codziennego czeskiego mieszczaństwa w okresie wczesnego średniowiecza. Tysiącletnia łyżwa została wykonana z kości zwierzęcej, którą najprawdopodobniej była kość śródręcza konia, tj. z kości piszczelowej, informuje portal „Arkeonews„.

Łyżwa ta wyróżnia się nietypowym kształtem, a także otworami znajdującymi się na przeciągnięciu paska, które były wykorzystane do przymocowywania wąskiej płozy do butów lub sań. Archeolog Zdeněk Schenk podkreślił, iż odkryty średniowieczny sprzęt wyróżnia się wieloma unikatowymi cechami. „Zabytek ten ma specyficzny kształt. Z jednej strony jest on zakrzywiony w szpic, w którym został wywiercony otwór, z kolei z tyłu znajduje się druga dziura. Były one używane do przewleczenia paska, który służył do przymocowania łyżwy do buta lub drewnianych sań” – stwierdził ekspert.

W odróżnieniu od współczesnych łyżew rekreacyjnych, które są używane do jazdy po lodzie w celach sportowych i rozrywkowych, ta średniowieczna kościana łyżwa miała praktyczne zastosowanie. Łyżwy takie głównie służyły do ułatwiania poruszania się po zamarzniętych zimowych drogach w trakcie pieszej podróży, do czego też były także wykorzystywane specjalne kije, ale sprzęt ten mógł również znacząco usprawnić podróż woźniców, gdyż przyczepiali oni jej do sań w celu lepszego i bezpieczniejszego przewozu towarów po lodzie.

Odkryte w piwnicy kościane ostrze nie jest pierwszym tego typu obiektem znalezionym w mieście Przerów. Podobne znalezisko zostało tam dokonane w 2009 r., a na przestrzeni kolejnych lat na terenie tego ośrodka miejskiego zostało znalezionych więcej takich ostrzy. Zdeněk Schenk dowozi, iż duża liczba łyżew zidentyfikowanych w tym miejscu wynika najprawdopodobniej z jego położenia. „Rynek Górny, w którym został najwięcej odkopanych tych artefaktów, jest położony na wzgórzu z widokiem na rzekę Beczwę. W tamtych czasach osady skupiały się wzdłuż brzegów rzeki, co sprawiało, że zimowe podróże po zamarzniętej wodzie stawały się koniecznością” – powiedział specjalista.

Archeolog zaznaczył przy tym, iż miasto Przerów nie jest jednym punktem na mapie Europy w którym licznie były znajdywane takie wiekowe łyżwy. „Podobne łyżwy, które były wykonane z kości bydlęcych lub końskich były znajdywane w całej Europie, a w szczególności często w Europie Środkowej i Północno-Zachodniej – laur pierwszeństwa wiedzie tu Skandynawia. Co ciekawe, wiele z tych znalezisk pochodzi z X wieku i często pojawia się w osadach Wikingów” – oznajmił Schenk. Tysiącletnia łyżwa, która została odkryta przez archeologów w Przerowie wkrótce zostanie pokazana publiczności w Muzeum Komeńskim.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się