Filippi
Fot. Ministerstwo Kultury Grecji

W Filippi odkryto okazałą marmurową głowę Apolla

W trakcie wykopalisk prowadzonych na terenie stanowiska archeologicznego Filippi Kawala w północnej Grecji przez grupę studentów z Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach zostały odkopane niezwykłe antyczne skarby. W skład jednych z najcenniejszych znalezisk weszła unikatowa głowa starożytnego greckiego boga muzyki, zdrowia i sztuki Apolla.

Rzadki zabytek ze stanowiska Filippi Kawala jest datowany na koniec II lub początek III wieku n.e. i najprawdopodobniej zdobił on starożytną fontannę. Zespołem prowadzącym wykopaliska w tym miejscu kierowała Natalia Poulos, profesor archeologii bizantyjskiej z Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach. W skład grupy odpowiadającej za prace archeologiczne w tym miejscu wchodziło  piętnastu studentów z tej samej uczelni oraz asystent docenta Anastasios Tantsis i emerytowany profesor archeologii bizantyjskiej Arystoteles Mendzo.

Archeolodzy dowodzą, że w trakcie wykopalisk prowadzonych w 2024 skupiły się one na tym obszarze Filippi Kawala, który jest położony na wschód od głównej południowej drogi (decumanus), a dokładnie w miejscu, gdzie przecina się ona z północną osią miasta (tzw. Egnatią). Jednym z większych sukcesów najnowszych prac badawczych było odsłonięcie dalszego ciągu wyłożonej marmurem drogi. Na jej powierzchni odkryto wykonaną z brązu monetę, określaną jako filis, która została wybita przez cesarza Leona VI. Ten pochodzący z dynastii macedońskiej władca Cesarstwa Bizantyjskiego panował nad nim w latach 866-912. Znaleziona moneta pomogła określić dokładny okres, w czasie którego odkopana droga była używana, informuje portal „Arkeonews„.

W miejscu w którym zbiegały się obie ulice najprawdopodobniej niegdyś znajdowała się bogato zdobionym konstrukcja. Eksperci są zdania, że dowody jakich dostarczyły wykopaliska z 2023 r. pozwalają przypuszczać, że była to fontanna. Założenie to zostało potwierdzone wraz z najnowszymi pracami archeologicznymi prowadzonymi w 2024 r. – w ich toku została określona w precyzyjny sposób funkcja i kształt tego obiektu. Prowadzone dwa lata wcześniej w 2022 r. badania  ujawniły część bogatej dekoracji fontanny, wraz ze stanowiącym jej najokazalszą część posągiem przedstawiającym Herkulesa jako chłopca o młodym ciele.

Z kolei niedawne wykopaliska odsłoniły głowę innego okazałego posągu. Rzeźba ta przedstawia starszego mężczyznę w bogato zdobionej koronie, która jest zwieńczona wieńcem z liści laurowych. Monumentalny marmurowy zabytek najprawdopodobniej przedstawia starożytnego greckiego boga muzyki, poezji, uzdrawiania, zdrowia, słońca, światła oraz sztuki Apolla. Podobnie jak okazały posąg Herkulesa pochodzi ona z II lub początku III wieku n.e. i najpewniej jego funkcją było zdobienie fontanny, która swój ostateczny kształt przyjęła w VIII i IX wieku n.e. Wybór akurat Apolla nie dziwi, gdyż był on jednym z najważniejszych bogów olimpijskich.

Starożytne miasto Filippi zostało założone w 356 r. p.n.e. przez króla Macedonii Filipa II, który był ojcem Aleksandra Wielkiego. Ten ośrodek miejski powstał na miejscu dotychczasowej osady tazyjskiej Crenides, która znajdowała się w pobliżu Morza Egejskiego. Znajdujące się w tym miejscu stanowisko archeologiczne Filippi Kawala w 2016 r. zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co miało związek nie tylko z ogólnym antycznym charakterem tego miasta, ale także stanowiącą jeden z najcenniejszych skarbów tego miejsca wyjątkową architekturę rzymską. Układ urbanistyczny tego miasta jest na dużo mniejszą skalę odbiciem starożytnego Rzymu. Ośrodek ten utrzymywał duże znaczenie jeszcze we wczesnym średniowieczu.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się