Vasuki indicus
Fot. Flickr./Kelly Verdeck

W Indiach odkryto szczątki największego węża w historii. Vasuki indicus mierzył 15 metrów długości

W kopalni węgla w zachodnich Indiach, w stanie Gudżarat,  paleontolodzy odkryli skamieniałe kręgi, które najprawdopodobniej należały do największego znanego węża w historii. Naukowcy szacują, że Vasuki indicus, bo tak został nazywany ten gatunek, miał do 15 m długości oraz ważył tonę, co powodowało, iż z łatwością mógł dusić duże zwierzęta.

Skamieniałe kręgi odkryte w kopalni w zachodnich Indiach to szczątki jednego z największych węży, jakie kiedykolwiek żyły. Całkowita długość tego prehistorycznego potwora jest szacowana na 15 metrów, co oznacza, iż był on dłuższy niż drapieżnik szczytowy późnej kredy T Rex. Naukowcy odzyskali w sumie 27 kręgów wymarłego zwierzęcia, z czego kilka z nich były położone w tej samej pozycji w jakiej znajdowały się w ciele gada, kiedy jeszcze żył.

Paleontolodzy stwierdzili, iż ten wymarły wąż, który został nazwany Vasuki indicus, wyglądałby jak duży pyton i nie byłby jadowity. Kopalnia węgla brunatnego, w której odnaleziono skamieniałość, znajduje się w miejscowości Panandhro, w stanie Gujarat w zachodnich Indiach. „Biorąc pod uwagę jego duże rozmiary, Vasuki był wolno poruszającym się drapieżnikiem zasadzkowym, który potrafił ujarzmić swoją ofiarę poprzez duszenie przeprowadzane w ten sam sposób w jaki to czynią współczesne pytony, czy anakondy. Wąż ten żył na podmokłych bagnach w pobliżu wybrzeża w czasach, gdy globalne temperatury były wyższe niż obecnie” – powiedział Debajit Datta, ekspert w dziedzinie paleontologii z Indyjskiego Instytutu Technologii Roorkee, będący przy tym głównym autorem badania, informuje portal „Greek Reporter„.

Ze względu na niekompletny charakter szczątków Vasuki badacze podali szacunkowy zakres długości na 11–15 metrów i 1 tonę wagi, co pod kątem rozmiarów odpowiada dużemu autobusowi. Vasuki, nazwany tak na cześć króla węży powiązanego z hinduskim bóstwem Śiwą, jeśli chodzi o gabaryty może rywalizować innym ogromnym prehistorycznym wężem zwanym Titanoboa, którego skamieniałości odkryto w kopalni węgla w północnej Kolumbii w 2009 r. Titanoboa najprawdopodobniej mierzył 13 metrów długości i ważył ponad tonę. Żył od 60 do 58 milionów lat temu. Największym żyjącym obecnie wężem jest azjatycki pyton siatkowy, dorastający do 10 metrów.

„Szacowana długość ciała Vasuki jest porównywalna z długością Titanoboa , chociaż kręgi Titanoboa są nieco większe niż Vasuki. Jednak na ten moment nie możemy jednoznacznie stwierdzić, czy Vasuki był masywniejszy lub może smuklejszy w porównaniu z Titanoboa ” – powiedział Sunil Bajpai, paleontolog, profesor Uniwersytetu w Roorkee i współautor badania. Gatunek Vasuki indicus żył 47 milionów lat temu w erze kenozoicznej, która rozpoczęła się po uderzeniu wielkiej asteroidy w Półwysep Jukatan 66 milionów lat temu, co doprowadziło do masowego wymierania kredowego. W jego wyniku wymarły m.in. wszystkie nieptasie dinozaury.

Największa skamielina kręgu Vasuki miała około 11 cm szerokości, a wąż prawdopodobnie miał szerokie, cylindryczne ciało o szerokości około 44 cm. Badaczom nie udało się odnaleźć jego czaszki. „Vasuki był majestatycznym zwierzęciem. Mógł on być łagodnym olbrzymem, leniwie spoczywającym głową na wysokiej werandzie utworzonej przez zwijanie swojego masywnego ciała przez większą część dnia lub poruszający się leniwie po bagnach niczym niekończący się pociąg”.

Paleontolodzy nie są pewni tego jaka była dokładnie dieta tego olbrzymiego węża, ale przypuszczają, iż mógł się on żywić krokodylami, żółwiami oraz być może rybami, których było pod dostatkiem na mokradłach na których to zwierzę to żyło. W miejscu tym oprócz skamielin wymienionych wcześniej zwierząt znajdowały się także szczątki dwóch prymitywnych wielorybów, kutchicetusa i andrewsiphius, które mówią całkiem sporo badaczom na temat fauny terenów stanowiących część dzisiejszych zachodnich Indii w okresie eocenu.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się