amulet skarabeusza
Israel Antiquities Authority (IAA)

W Izraelu odkryto amulet skarabeusza sprzed prawie 3 tys. lat

W północnym Izraelu, na terenie Parku Narodowego Góry Tabor, który znajduje się w dolinie Jezreel, turysta przypadkowo natknął się na niezwykły artefakt. Jego znaleziskiem okazał się unikatowy amulet skarabeusza, który powstał w okresie Pierwszej Świątyni, przypadającym na lata pomiędzy 1200 r. p.n.e., a 586 r. p.n.e.

Liczący kilka tysięcy lat amulet w kształcie skarabeusza został odkryty przez turystę podróżującego po Dolnej Galilei. Artefakt znajdował się na terenie stanowiska archeologicznego Tel Rekhesh, którego obszar znajdował się pod wpływem wspominanego w Księdze Jozuego kananejskiego miasta Anaharath. Znalezisko zostało przekazane przez jego odkrywcę Izraelskiemu Urzędowi ds. Starożytności (IAA), który poddał dokładnej analizie artefakt. Zgodnie z przeprowadzonym przez ekspertów datowaniem skarb ten pochodzi z epoki żelaza i powstał około 2800 lat temu w VIII wieku p.n.e. Ich zdaniem najprawdopodobniej należał on do asyryjskiego lub babilońskiego urzędnika, informuje portal „Arkeonews„.

Jak powiedział odkrywca amuletu skarabeusza, Erez Abrahamov z położonego na Zachodnim Brzegu Jordanu miasta Paduel, przy pierwszym kontakcie z zabytkiem uznał, iż jest to zwykły kamień. „Na początku myślałem, że to tylko kamień, ale kiedy go podniosłem, zobaczyłem, że jest wygrawerowany” – stwierdził. Po bliższym zapoznaniu się ze znaleziskiem okazało się, iż na znalezionym obiekcie znajduje się wizerunek mitycznego stworzenia, którego sam jednak nie był w stanie zidentyfikować. Zgodnie z prawnymi wymaganiami Abrahamov skontaktował się z Izraelskim Urzędem ds. Starożytności, którego eksperci potwierdzili zabytkową wartość znaleziska.

Starożytny amulet skarabeusza jest mniej więcej wielkości paznokcia oraz został wykonany z karneolu, czyli pomarańczowo-czerwonego kamienia szlachetnego. Po jednej jego stronie znajduje się wyrzeźbiony skarabeusz, natomiast po drugiej stronie starannie wygrawerowany gryf lub pegaz. Jak dowodzą archeolodzy styl sztuki zgodnie z którym został wykonany artefakt jest typowy dla cywilizacji asyryjskiej i babilońskiej, które kwitły w czasach określanym w Izraelu jako okres Pierwszej Świątyni.

Skarabeusze miały szczególne znaczenie nie tylko dla Asyryjczyków i Babilończyków, ale również starożytnych Egipcjan, którzy uważali je za święte zwierzęta. Na terenie antycznego Bliskiego Wschodu skarabeusze symbolizowały odnowę oraz odrodzenie, ale ich oddziaływanie obejmowało nie tylko kulturę duchową tego regionu. Wzory pieczęci w kształcie tego owada były wykorzystywane przez urzędników, w szczególności przez tych, którzy pełnili najważniejsze funkcje administracyjne. Zdaniem naukowców odkrycie amuletu w kształcie skarabeusza w izraelskiej Dolnej Galiei wskazuje, że asyryjscy lub babilońscy urzędnicy byli obecni w Tel Rekhesh podczas panowania asyryjskiego nad starożytnym Izraelem i Judeą.

Jak wyjaśnia kierujący wykopaliskami w Tel Rekhesh archeolog Itzik Paz, odkryty amulet skarabeusza jest jednym z najważniejszych artefaktów jakie zostały kiedykolwiek znalezione na terenie tego stanowiska. Ekspert podkreślił także, iż zabytek ten umożliwia lepszy wgląd w historię administracji asyryjskiej na terenie podbitego starożytnego Izraela. W czasach epoki żelaza, czyli w okresie powstania amuletu, na terenie góry Tabor znajdowała się duża forteca, która najprawdopodobniej została wybudowana przez Imperium Asyryjskie – niedawne odkrycie może pomóc w dokładnym ustaleniu jej twórców.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się