Uzgen

W Kirgistanie odkryto wielkie starożytne naczynie

W trakcie niedawnych wykopalisk na terenie stanowiska archeologicznego Uzgen, w prowincji Osz, w Kirgistanie został odkryty niezwykły skarb, w postaci olbrzymiego glinianego naczynia. Jak przekazał ekspert z Narodowej Akademii Nauk Republiki Kirgiskiej zabytek ten ma pokaźną wysokość, która wynosi 1,75 metra.

Położona w dzisiejszym zachodnim Kirgistanie starożytna osada Uzgen od wieków jest centrum oazy bogatej w relikty pozostawione przez dawne ludy osiadłe i koczownicze. Ten niegdyś okazały ośrodek miejski znajdował się terenie przez który przebiegał słynny Jedwabny Szlak, dlatego nie dziwi jego znaczącą rola dla regionu Azji Środkowej, jeśli chodzi o wymianę handlową, czy kulturową.  Miasto to jest najczęściej utożsamiane przez historyków ze znanym z chińskich kronik miastem Ju-Chen, do którego to w latach 104-99 p.n.e. były kierowane wyprawy wojskowe. Zdaniem archeologów miasto intensywnie rozwijało się od IV do I wieku p.n.e.

Prawdziwy złoty okres dla Uzgen przypadł jednak na czasy panowania nad tym obszarem pierwszej dynastii muzułmańskiej pochodzenia tureckiego w postaci Karachanidów. Utworzone przez ten ród środkowoazjatyckie państwo było znane jako Transoksania lub Międzyrzecze. Jedną z jego stolic było właśnie Uzgen, w którego ruinach zachowały się trzy imponujące mauzolea, które są świadectwem jego dawnej świetności, informuje portal „Arkeonews„.

Wykopaliska, którymi kieruje Mars Boranbaev, rozpoczęły się na początku marca 2024 r. i już w trakcie pierwszego dnia ich trwania zostało dokonane imponujące odkrycie w postaci wielkiego glinianego naczynia. Zdaniem specjalistów skarb ten pochodzi z okresu pomiędzy VII a IV wiekiem p.n.e. Po całkowitym odkopaniu artefaktu został on przeniesiony do Muzeum Architektury i Archeologii w Uzgen w celu dalszych badań. Archeolog Turarbek Abdyrahmanov zaznaczył, że gliniane naczynie z Uzgen jest dowodem na istnienie na terenach współczesnego Kirgistanu zaginionych starożytnych państw. Odkopane naczynie jest naprawdę okazałym obiektem, gdyż ma wysokość wysokości 1,75 metra i szerokości 1,30 metra. 

Teorię tę potwierdzają wcześniejsze znaleziska, pokroju fragmentów glinianych naczyń, które również zostały odkopane w Uzgen i są wiązane z kulturą Shoro-Bashat. W późnej epoce brązu ta społeczność zamieszkująca Kotlinę Fergańską przeżywała rozkwit. Rozwijała się ona równolegle z innymi regionalnym ludami osiadłymi, a także koczowniczymi. 

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się