Pozo de Ibarra
Fot. INAH

W Meksyku odkryto grobowiec pełen szkieletów sprzed 1500 lat

Naukowcy z meksykańskiego Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) odkryli przedhiszpański pochówek w mieście Pozo de Ibarra w stanie Nayarit. Do odkrycia doszło podczas budowy lokalnej sieci kanalizacji sanitarnej. Zdaniem badaczy odkryty skład starożytnych kości stanowił część „złożonego systemu grobowego”.

W położonym w zachodnim Meksyku mieście Pozo de Ibarra, w trakcie przygotowania terenu pod inwestycję budowlaną, archeolodzy odkryli miejsce pochówku, w którym znajdowały się dużo starożytnych szkieletów, które najprawdopodobniej pochodzą sprzed 1500 lat. Jak informuje INAH, na miejscu odkryto co najmniej siedem nienaruszonych czaszek, z których część nosiła ślady „modyfikacji”. Charakterystyczny kształt „zmodyfikowanych czaszek” mógł wynikać z praktyk estetycznych ludu, który zamieszkiwał teren dzisiejszego meksykańskiego stanu Nayarit, informuje portal „Live Science„.

Zdaniem ekspertów kości odkryte w tym miejscu pochówku zostały ułożone celowo w taki sposób, aby tworzyły jedną większą kościaną strukturę. „Jest to system grobowy składający się z pochówku pierwotnego, czyli szkieletu zachowującego związek anatomiczny, któremu towarzyszy koncentracja ludzkich szczątków kostnych złożonych bez związku anatomicznego, które mają szczególny układ” – czytamy w oświadczenie Narodowego Instytutu Antropologii i Historii. Znaczna część szczątków takich jak kości piszczelowe, udowe, piszczelowe, czy stawy łokciowe – z których wszystkie są zazwyczaj dłuższymi kośćmi – zostały umieszczone w jednym określonym miejscu.

W jednym miejscu były także ułożone czaszki, z czego niektóre były ułożone jedna nad drugą. Znajdowały się one w innej części grobowca. Chociaż eksperci nie potwierdzili jeszcze wieku kości, to zgodnie z ich dotychczasowymi szacunkami mogą mieć one nawet 1500 lat. „Odkrycie to jest prawdopodobnie związane z jedną z faz rozwoju kultury Amapa (której rozwój trwał od 500 do 800 lub 850 r. n.e.). Wiemy to, ponieważ w miejscu tym odnaleziono także naczynia ceramiczne i figurki antropomorficzne właśnie z tego okresu”.

Grupa archeologów z INAH podkreśliła wielkie znaczenie nowego odkrycia w Pozo de Ibarra, które jest wyjątkowe nie tylko ze względu na jego niezwykle dobry stan zachowania, ale także implikacje archeologiczne dla historii regionu. „To znalezisko archeologiczne jest wyjątkowe, ponieważ nie ma precedensu dla tego typu pochówków w innych pobliskich miejscach, a ponadto wzbogaca wiedzę na temat praktyk pogrzebowych w regionie. Oprócz tego zachęca naukowców do współpracy w ramach różnych organów INAH w celu ochrony, badań, konserwacji i rozpowszechniania dziedzictwa Meksyku”.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się