Antalya
Fot. Gmina Metropolitalna Antalya

W mieście Antalya odkryto liczącą 800 metrów rzymską ulicę

Podczas wykopalisk prowadzonych na terenie zabytkowej wieży Hıdırlık w mieście Antalya w południowej Turcji archeolodzy odkryli zaginioną ulicę otoczoną kolumnadami, która pochodzi z czasów rzymskich. Starożytna droga liczy w sumie 800 metrów długości.

Znajdująca się w południowo-zachodniej Turcji, nad zatoką Antalya na Morzu Śródziemnym, Antalya jest jednym z najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów kurortów wypoczynkowych.  Miejsce to przyciąga także archeologów z uwagi na jego bogatą przeszłość. Do najstarszych zabytków tego nadmorskiego miasta zalicza się wieża Hıdırlık.

Struktura ta została zbudowana z żółtobrązowych kamiennych bloków. Jej dolną kondygnację wzniesiono na planie kwadratu na przełomie I i II wieku n.e. i stanowiła ona  część obwarowań miejskich. Jeszcze w II wieku n.e. dobudowano do niej drugą kondygnację, która w przeciwieństwie do pierwszej została jednak postawiona na planie koła. W czasach seldżuckich i osmańskich górna część wieży przeszła gruntowną przebudowę, informuje portal „Arkeonews„.

Dokładna funkcja tej konstrukcji wciąż pozostaje tajemnicą. Zgodnie jednak z konsensusem badaczy wieża Hıdırlık z miasta Antalya mogła niegdyś służyć jako grobowiec znaczącego możnowładcy. Fragmenty zachowanych fresków wewnątrz budynku potwierdzają tę teorię. Innym tropem wskazującym na słuszność teorii o wieży-grobowcu są położonej po bokach bramy wejściowej wyrzeźbione w kamieniu stylizowane topory, które mogły podkreślać wysoką rangę pochowanej w tym miejscu osoby.

W ramach projektu realizowanego pod nadzorem Dyrekcji Muzeum w Antalyi jednocześnie są prowadzone prace konserwatorskie zabytków i skrupulatne wykopaliska. W trakcie ostatnich prac archeologicznych na terenie wokół wieży Hıdırlık zostało dokonane niezwykłe znalezisko. Przy południowej części struktury badacze odkopali ulicę z kolumnadami, która rzuca nowe światło na historię tego miejsca.

Eksperci stwierdzili, że do tej pory odkopali 100 metrów dawnej arterii, co stanowi jedynie 1/8 jej całkowitej długości. Ezgi Öz, archeolog uczestniczący w wykopaliskach podkreślił dużą wagę najnowszego odkrycia archeologicznego w mieście Antalya. „To jedno z najważniejszych odkryć jakie zostało dokonane w Kaleiçi (historyczne centrum Antalyi – przyp. red.). Odkopana starożytna ulica rozciąga się do Bramy Hadriana, a następnie biegnie wprost do nadmorskiej linii brzegowej” – poinformował specjalista.

Ulica ta powstała w czasach panowania nad Anatolią Imperium Rzymskiego i w sumie liczyła 800 metrów długości. Wzdłuż tej trasy znajdowały się kolumnady. Archeolodzy zamierzają rozciągnąć wykopaliska na całość tej drogi. Z kolei inna grupa archeologów prowadzą prace konserwatorskie na wzorzystych mozaikach podłogowych odkopanych w południowej części wieży.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się