Colonial Williamsburg

W mieście Colonial Williamsburg odkryto dom z XVII wieku

Podczas budowy Centrum Archeologicznego im. Colina G. i Nancy N. Campbellów w mieście Colonial Williamsburg w stanie Wirginia w USA odkryto fundamenty domu z XVII wieku oraz liczne artefakty związane z tym miejscem.

„To co wiemy na temat tej wiekowej budowli dosłownie zmienia się z każdą kolejną mijającą minutą obecnych prac wykopaliskowych. Fakt ten czyni te badania wyjątkowo ekscytującymi” – powiedział Jack Gary, dyrektor wykonawczy ds. archeologii w Fundacji Colonial Williamsburg. Chociaż prace badawcze w mieście Colonial Williamsburg w stanie Wirginia w Stanach Zjednoczonych dopiero się rozpoczęły, to badacze już teraz wiedzą, że odkryty fundamenty zabytkowego domu pochodzą z XVII wieku.

Budynek ten miał także przynajmniej jeden komin oraz piwnicę. Był on również zbudowany ze ścian gipsowych oraz miał okna skrzynkowe. W rozmowie z mediami Jack Gary stwierdził, iż jedną z najbardziej spektakularnych pozostałości tej konstrukcji okazała się niemal całkowicie nienaruszona szyba jednego z okien skrzydłowych. „Jest to dla nas naprawdę wyjątkowa sytuacja – wreszcie mamy okazję zbadać dobrze zachowane okno skrzydłowe z tego okresu. Takie znaleziska zdarzają się niezwykle rzadko” – powiedział specjalista, informuje portal „Yahoo! News„.

Naukowiec szacuje również, iż wykopaliska w Colonial Williamsburg zajmą jego zespołowi badawczemu, w skład którego wchodzi 30 archeologów, jeszcze około 2 tygodni. Zaznaczył przy tym jednak, że fizyczne wykopanie artefaktów z ziemi to tylko około 40% pracy archeologa – gdyż jej pozostałe 60% odbywa się w laboratorium. „Wszystkie artefakty, które w tym miejscu odkryjemy – a biorąc pod uwagę obecny stan będą ich tysiące – trafią następnie do laboratorium, gdzie zostaną umyte oraz skatalogowane. Z kolei zepsute przedmioty zostaną przez nas złożone w jedną całość, tak abyśmy mogli dokładnie określić czym one były. Możliwe zatem, że w sumie badania archeologiczne dotyczące tego miejsca nie zakończą się po kilku tygodniach, ale kilku miesiącach” – stwierdził ekspert.

Wszystko to, co archeolodzy znajdą w Colonial Williamsburg, zostanie zamienione w eksponaty, które trafią do nowego centrum archeologicznego, gdzie odwiedzający będą mieli okazję przyjrzeć się z bliska artefaktom wydobytym z terenu znajdującego się dokładnie pod nowym budynkiem. Zespół budowlany bada również sposoby, które pozwoliłyby odwiedzającym muzeum  zobaczyć same fundamenty dawnej budowli z położonych bezpośrednio nad nim specjalnych korytarzy.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się