Sozopol
Fot. BTA

W mieście Sozopol odkryto średniowieczną nekropolię

W trakcie wykopalisk prowadzonych w mieście Sozopol, będącym jednym z najstarszych miast położonych na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego, archeolodzy odkryli niezwykłą średniowieczną nekropolię.

Podczas ratowniczych badań archeologicznych w Sozopolu, które poprzedzają budowę dworca autobusowego, Jawor Iwanow, kierownik wykopalisk, i Dimitar Nedev, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Sozopolu , dokonali kilku interesujących znalezisk. W górnej warstwie badanego obszaru odkopali dwie ukryte ołowiane pieczęcie pochodzące z XIII wieku, na których to znajdowały się wizerunki świętych oraz napisy, których treść najprawdopodobniej nawiązywała do korespondencji pomiędzy wysoko postawionymi duchownymi, informuje portal „Arkeonews„.

Z kolei na południe od miejsca w którym znalezione te artefakty znajdował się jeszcze większy skarb w postaci średniowiecznej nekropolii, na którą składało się dziesięć pochówków, z czego niektóre były wykorzystywane kilka razy powtórnie. „Podobnie jak ma to miejsce współcześnie tak i kiedyś, gdy umierał bliski krewny, to był on chowany najczęściej w grobie zmarłego już wcześniej członka rodziny. W ten sposób mogło nałożyć się na siebie nawet 10-15 pochówków” – wyjaśnił Jawor Iwanow. Do tej pory w trakcie wykopalisk w mieście Sozopol zostało znalezionych kilka szkieletów dzieci, w tym niemowląt – prawdopodobnie były one chowane nad jednym z rodziców.

Jak podkreślili eksperci odkryte w tym miejscu szczątki ludzkie są dobrze zachowane. Zgodnie z chrześcijańską tradycją w momencie pochowania zostały one zwrócone na zachód. W grobowcach znajdowała się także ceramika, która jest datowana na okres od XI do początków XIII wieku. Jednak poza tymi przedmiotami i monetami nie odkryto dotychczas żadnych innych przedmiotów nagrobnych. Na obszarze nekropolii badacze zidentyfikowali także gwoździe, ale wobec braku pozostałości po jakiejkolwiek drewnianej konstrukcji, nie wiadomo dokładnie w jaki obiekt były one wbijane.

Innym niezwykłym znaleziskiem jakie zostało dokonane w ostatnim czasie w mieście Sozopol okazała się położona na południe od sektora nekropolijnego konstrukcja zbudowana z małych i średnich kamieni gruzowych. Dokładna funkcja tego obiektu pozostaje nieznana, ale mógł to być głęboki budynek pełniący funkcję spiżarni, tudzież część dawnej bramy miejskiej. Zabytek ten został odkryty na obszarze pomiędzy starym a nowym miastem w Sozopolu. Naukowcy prowadzili wykopaliska na tym terenie maksymalnie do głębokości 3 metrów. Badacze oczekują, iż w przyszłości ich prace pozwolą ujawnić jeszcze więcej nieznanych skarbów jakie skrywa pod ziemią to stare nadczarnomorskie miasto portowe.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się