Sykion

W mieście Sykion odkryto rzymski sklep winiarski, który uległ zniszczeniu na skutek trzęsienia ziemi

Na terenie starożytnego greckiego miasta Sykion, które znajduje się na północy Peloponezu nieopodal Zatoki Korynckiej, archeolodzy odkryli pochodzący z czasów rzymskich sklep winiarski. Liczący 1600 lat odkopany budynek został opuszczony po tym jak został zniszczony na skutek katastroficznego wydarzenia, którym najprawdopodobniej było trzęsienie ziemi.

Odkopany sklep działał w mieście Sykion na terenie południowej Grecji w czasach, gdy region Peloponezu znajdował się pod kontrolą Imperium Rzymskiego. We wnętrzu odkrytego budynku archeolodzy odnaleźli 60 rozrzuconych monet, a także pozostałości marmurowych blatów i wykonanych z brązu naczyń, a także szkło i ceramikę. Konstrukcja ta znajdowała się na północnym krańcu kompleksu, w skład którego przede wszystkim wchodziła seria warsztatów zawierających piece i instalacje używane do tłoczenia winogron lub oliwek, informują archeolodzy, którzy uczestniczyli w corocznym spotkaniu Amerykańskiego Instytutu Archeologicznego w Chicago.

„Niestety nie dysponujemy żadnymi konkretnymi dowodami, dzięki którym moglibyśmy określić jakie dokładnie rodzaje wina mogły być w tym miejscu sprzedawane. Znaleźliśmy jedynie ślady po pestkach winogron z gatunku vitis vinifera, ale w tej chwili nie jesteśmy w stanie powiedzieć nic bardziej szczegółowego” – stwierdził w rozmowie z „Live Science” Scott Gallimore, profesor nadzwyczajny archeologii na Uniwersytecie Wilfrid Laurier w Kanadzie, który wraz z Martinem Wellsem, profesorem nadzwyczajnym klasyki w Austin College, jest współautorem artykułu dotyczącego najnowszego znaleziska w mieście Sykion.

Zdaniem Gallimore’a w sklepie tym najprawdopodobniej były sprzedawane nie tylko wina, ale również inne produkty, takie jak chociażby oliwa z oliwek. W miejscu tym zostało również znalezionych kilkadziesiąt monet, z których większość pochodzi z czasów panowania Konstancjusza II, czyli z lat 337-361 n.e. Zgodnie z datowaniem najmłodsza odkryta moneta została wybita między 355 a 361 r. n.e.  Jak dowodzą naukowcy starożytny sklep winiarski z miasta Sykion ucierpiał na skutek nagłego wydarzenia, które doprowadziło do jego zniszczenia i porzucenia. 60 monet z brązu, które zostały znalezione na podłodze sklepu pospadały na nią właśnie w tych ostatnich chwilach tej budowli.

„Wszystkie monety, które zostały znalezione na podłodze sklepu, były rozrzucone po całej jego przestrzeni. Fakt ten wskazuje, że przed katastrofą wszystkie one były przechowywane razem jako pewnego rodzaju zbiór. Najprawdopodobniej znajdowały się w ceramicznym naczyniu lub specjalnej torbie. Kiedy sklep uległ zniszczeniu pojemnik ten spadł na podłogę, w wyniku czego wszystkie monety się rozsypały po całym pomieszczeniu. Nie jesteśmy tylko pewni jakie dokładnie typu była to katastrofa; budynek mógł się zawalić na skutek trzęsienia ziemi lub zawalenia się dachu, na skutek np. zbyt dużych opadów deszczu lub innych uwarunkowań środowiskowych ” – powiedział Gallimore. Kompleks, którego częścią jest sklep, został opuszczony na początku V wieku, prawdopodobnie w czasie tego wydarzenia.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.03.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się