Archeolodzy

W Niemczech odkryto ogromną salę legendarnego germańskiego władcy

Archeolodzy w Niemczech odkryli pozostałości ogromnej sali, która prawdopodobnie była używana przez legendarną germańską rodzinę królewską około 3000 lat temu.

Ogromna konstrukcja została odkryta przez niemieckich archeologów w okolicach Berlina. Jej wymiary to 31 na 10 metrów i jest największą tego typu starożytną budowlą w regionie. Badacze w oświadczeniu dotyczącym odkrycia piszą, że wielka sala została zbudowana pomiędzy X a IX wiekiem p.n.e. w nordyckiej epoce brązu – okres ten trwał w latach 2200-500 p.n.e. Immo Heske, archeolog z Uniwersytetu w Getyndze, który wraz ze swoim zespołem odnalazł halę w marcu 2023 r., napisał, że jego zespół był przytłoczony tym, jak duży musiał być odkryty budynek w okresie swojej świetności. Naukowcy określili także budynek mianem „spektakularnego znaleziska”.

Archeolodzy w toku prac doszli do wniosku, że budynek pełnił niegdyś rolę sali audiencyjnej króla Hinza, którą ten wykorzystywał jako miejsce do spotkań z podwładnymi. Według lokalnych brandenburskich legend miał on być władcą Prignitz, czyli dawnej krainy w północno-wschodnich Niemczech. Zgodnie z regionalnymi przekazami miał to być tak potężny możnowładca, iż po śmierci został pochowany w złotej trumnie. Niewiele jednak wiadomo o tym germańskim królu, którego większość dziejów do dziś pozostaje tajemnicą, informuje portal „Live Science”. Dalsze badania odkrytej sali wykazały, że ściany budynku zostały wykonane przy użyciu drewnianych desek szachulcowych. Zgodnie z tą techniką budowlaną, lepki materiał pokroju mokrej ziemi i gliny był umieszczany pomiędzy plecionymi paskami drewnianej kraty – z kolei wykończenie realizowano przy pomocy glinianego tynku. Zgodnie z oświadczeniem, dach budowli był pokryty słomą lub strzechą.

Ze względu na wysokość budynku, który mierzył 7 metrów, naukowcy uważają, że konstrukcja mogła zawierać wiele pięter. Oprócz pozostałości sali, archeolodzy odkryli także centralnie położony kominek i miniaturowe naczynie, które prawdopodobnie były używane do rozmaitych rytuałów. Odkryta konstrukcja znajduje się na tym samym obszarze co cmentarz, który robotnicy odkryli przypadkowo podczas budowy drogi w 1899 roku. Tylko dwa inne budynki tej wielkości z epoki brązu zostały znalezione na obszarze pomiędzy Niemcami a Danią.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się