Rostock

W Niemczech odkryto średniowieczną tabliczkę z klątwą wzywająca demony

W mieście Rostock w landzie Meklemburgia-Pomorze Przednie w północno-wschodnich Niemczech archeolodzy odkryli ołowianą tabliczkę, na której znajduje się klątwa wzywająca Szatana i dwa inne demony. Okultystyczna tabliczka została odkryta na terenie dawnej XV-wiecznej latryny podczas prac budowlanych mających na celu rozbudowę miejskiego ratusza w Rostocku.

Tabliczka z klątwą była zakopana głęboko w ziemi w mieście Rostock przez stulecia. Znajduje się na niej mroczne przekleństwo wzywające siły nieczyste, które brzmi: „sathanas taleke belzebuk hinrik berith”. Inskrypcja zawiera listę dwóch imion zapisanych drobnym pismem gotyckim. Na przedmiocie wymieniona została kobieta o imieniu Taleke oraz mężczyzna zwący się Hinrik (Heinrich), którzy są oczywistymi celami klątwy. Przywołane diabły, które miały zostać na nich nasłane, to Szatan, Belzebub i Berith (znany również jako Baʿal Berith, który był kananejskim bóstwem utożsamianym z Belzebubem w tradycji rabinicznej), informuje portal „Arkeonews„.

Odkrycie jest szczególnie wyjątkowe, ponieważ tabliczki złorzeczące są znane głównie z czasów starożytnych, od około 800 r. p.n.e. do 600 r. n.e., w regionach greckich i rzymskich, stwierdził w komunikacie prasowym kierownik wykopalisk Jörg Ansorge. Podobne znaleziska z epoki średniowiecza należą do rzadkości. Na początku VII wieku zakończyła się era ołowianych tabliczek z klątwami. Co prawda odkryto pojedyncze tabliczki złorzeczące z późniejszych okresów, ale miały one różne formy. Jednym z tych przykładów jest średniowieczny Rostock, w którym ta starożytna tradycja była praktykowana przynajmniej raz.

Tabliczka została odkryta na dnie latryny na samym końcu działki. Jej umieszczenie w takim miejscu nie było przypadkowe, gdyż nawet w czasach starożytnych były one umieszczane w trudno dostępnych miejscach, dzięki czemu ich znalezienie nie było łatwym zadaniem. Oprócz tego w czasie wykopalisk zespół archeologów odkopał również sześć średniowiecznych domów i wiele piwnic na terenie ratusza. Eksperci odkryli ślady rzemiosła i życia codziennego mieszkańców późnośredniowiecznego Rostocka, kamienne schody i różne krany z brązu z XVI i XVII wieku w piwnicach i domach – poinformowała w komunikacie prasowym firma KOE, która zajmuje nieruchomościami w Rostocku i jest zaangażowana w wykopaliska na terenie miasta.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się