W Panamie odkryto okazały grobowiec wypełniony złotem
Na terenie Parku Archeologicznego El Caño, w prowincji Coclé, w Panamie archeolodzy odkryli zdumiewający grobowiec, który był wypełniony po brzegi złotem i ceramicznymi artefaktami. Znalezisko to rzuca nowe światło na historię prekolumbijskiego lud Coclé i jego wyszukane ceremonie pogrzebowe.
Znaleziony na terenie parku El Caño grobowiec najprawdopodobniej należał do władcy ludu Coclé. Jak wykazało przeprowadzone przez naukowców datowanie spektakularny pochówek powstał około 750 r. n.e. W jego wnętrzu znajdowała się znacząca liczba ofiar pogrzebowych – szczególnie wyróżniały się liczne wykonane ze złota i ceramiczne skarby. Jedną z najbardziej okazałych atrakcji Parku Archeologicznego El Caño jest duża nekropolia, która pochodzi z okresu pomiędzy 700 a 1000 r. n.e. Na jej obszarze znajduje się cały kompleks grobowców i kamiennych monolitów, dlatego samo odkrycie kolejnego grobu pewnie nie stanowiłoby tak dużej sensacji, gdyby jego wnętrze nie było przepełnione drogocennymi przedmiotami.
Pierwszym badaczem, który zdał sobie sprawę z wielkiego znaczenia El Caño był amerykański odkrywca Hyatt Verrill. To właśnie on w 1925 r. w tym miejscu obok rzeki Rio Grande odkrył przedhiszpańskie monolity. Od tego momentu teren ten stał się polem intensywnej archeologicznej eksploracji, odsłaniającej coraz więcej pochówków. Jedne z najbardziej niezwykłych i zadziwiających odkryć na terenie parku zostało dokonane w ostatnim czasie w trakcie projektu archeologicznego, którym zarządza dyrektor ds. dziedzictwa narodowego w panamskim Ministerstwie Kultury Linette Montenegro, informuje portal „Arkeonews„.
Projekt archeologiczny realizowany pod nadzorem panamskich władz rozpoczął się w 2022 r. i jest on realizowany na podstawie umowy o współpracy pomiędzy Ministerstwem Kultury a Fundacją El Caño. Celem prowadzonych w jego ramach kampanii badawczych w latach 2021-2024 jest dokładne zbadanie Grobowca nr 9. Na zawartość grobu składają się: pięć pektorałów (ozdób na piersi), dwa pasy złotych koralików, cztery bransoletki, dwa kolczyki w kształcie postaci ludzkich, kolczyk w kształcie podwójnego krokodyla, naszyjnik z koralików, dwa dzwonki, bransoletki i spódnica wykonana z psich zębów oraz zestaw kościanych fletów. Wszystkie te skarby dowodzą kulturowego i materialnego bogactwa społeczności Coclé.
Kolekcja tych licznych ozdób, ceramiki oraz artefaktów najprawdopodobniej należała do dorosłego mężczyzny Coclé o wysokim statusie społecznym. Zdaniem Julii Mayo, będącej dyrektorem Fundacji El Caño, która realizuje wykopaliska w tym miejscu już od 2008 r., otwiera przed naukowcami okno na świat dawnych zwyczajów i przekonań ludu Coclé. Wyjątkowo zastanawiającą kwestią dla badaczy jest to, iż obok okazałego grobowca znajdowały się pomniejsze grobowce w których byli pochowani inni ludzie, co wskazuje na złożony charakter praktyk pogrzebowych tego ludu.
Marcin Jarzębski