Kybele
Fot. Pompeiisites

W Pompejach odkryto figurki przedstawiające mit o Kybele i Attisie

W czasie najnowszych wykopalisk archeologicznych w Pompejach badacze odkryli 13 terakotowych figurek, które znajdowały się w przylegającym do rezydencji Ledy i Łabędzia oraz drogi Via del Vesuvio domusie (rzymskim domie). Odkopane satuetki przedstawiają mit o Kybele i Attisie.

Zdaniem archeologów odkryte terakotowe figurki najpewniej były związane z mitem dotyczącym tragicznej historii miłości frygijskiej bogini płodności oraz urodzaju Kybele ze zwykłym śmiertelnikiem Attisem. Zdaniem archeologów, którzy znaleźli zestaw starożytnych skarbów, odkryte figurki są uderzająco podobne do postaci często spotykanych w bożonarodzeniowych szopkach, informuje portal „Arkeonews„. „Chociaż szopka bożonarodzeniowa nie była oczywiście tradycją w pogańskim rzymskim świecie, eksperci uważają, że odkopane statuetki zostały ułożone w sposób, który wskazuje, że były częścią starożytnego rytuału” – poinformowali archeolodzy w komunikacie.

Jak głosi mit, urodzony we Frygii Attis był przystojnym młodym mężczyzną, który wszedł w zakazany związek z jedną z kapłanek Kybele, co zaczęło podważać jego oddanie bogini matce. Zdrada kochanka doprowadziła bóstwo do obłędu. W przypływie szału Attis wykastrował się w chwili skrajnej udręki i ostatecznie zmarł, a po śmierci został przemieniony w sosnę. Pogrążona w smutki bogini nie mogła jednak znieść rozłąki ze swoim dawnym ulubieńcem i poprosiła Zeusa, aby obdarzył on Attisa nieśmiertelnością. Tak właśnie brzmi historia tego mitu, który zdobył dużą popularność w starożytnym świecie. Attis stał się symbolem życia po śmierci oraz cyklu natury, straty i odrodzenia.

Odkryte posążki umożliwiają badaczom lepiej zrozumieć jak wyglądały praktyki religijne starożytnych Rzymian oraz potencjalnie mogą przyczynić się do lepszego zrozumienia genezy bożonarodzeniowych szopek, których wczesne przedstawienia bazowały na przedchrześcijańskich wpływach i tradycjach – informuje portal BNN. Figurki zostały odkryte w domusie (rzymskim domie), który znajdował się tuż obok rezydencji Ledy i Łabędzia, która to z kolei swoją nazwę zawdzięcza freskowi przedstawiający grecki mit dotyczący Ledy z Łabędziem. Archeolodzy są zdania, iż domus ten należał do zamożnego kupca, który chciał odzwierciedlić swój wysoki poziom kultury, ozdabiając swój dom freskami inspirowanymi mitami.

Odkryte figurki Attisa łatwo rozpoznać po czapce frygijskiej, a także niesionej przez niego cyście i kogucie. Badacze znaleźli również fragment figurki przedstawiającej postać matki przygotowującej się do karmienia piersią. Wśród wotywnych obiektów, czyli takich które nie przedstawiają ludzi, znajdują się orzech włoski, migdały, głowa koguta i szklana szyszka, której jakimś cudem udało się nie rozbić. Figury były pomalowane jasną polichromią, co naukowcom udało się ustalić na skutek zachowanych na statuetkach śladach.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się