Helle
Fot. Park Archeologiczny w Pompejach

W Pompejach odkryto niezwykły fresk. Przedstawia tragiczny mit o Fryksosie i Helle

W Pompejach we Włoszech zostało dokonane kolejne niezwykłe znalezisko w postaci znakomicie zachowanego fresku przedstawiającego Fryksosa i Helle – rodzeństwo z mitologii greckiej, które miało uciec do Kolchidy na cudownym baranie o złotym runie.

Pięknie wykonane malowidło znajdowało się w budynku sąsiadującym z domem Ledy (jego nazwa pochodzi od odkrytego w nim fresku przedstawiającego mit o królowej Sparty Ledzie) na Insula 6, Regio V. Odkrycie zostało dokonane podczas prac konserwatorskich wokół rezydencji Ledy. Badaczy zaskoczyło to, iż freski pomimo upływu prawie równo 2 tys. od erupcji Wezuwiusza wciąż są zadziwiająco kolorowe i generalnie dobrze zachowane. „To przepiękny fresk w doskonałym stanie” – stwierdził dyrektor parku archeologicznego w Pompejach Gabriel Zuchtriegel.

Odkopany fresk przedstawia dwójkę morskich uciekinierów ze starożytnej Grecji, Fryksosa i Helle, brata i siostrę. Zgodnie z przekazem starożytnego greckiego mitu, musieli oni opuści swój dom rodziny po tym jak zostali wypędzeni przez macochę, która przekupiła wyrocznię w Delfach, aby ta przekonała lokalnych mieszkańców do zabicia dzieci, dzięki czemu miało dojść do zakończenia klęski głodu, która nawiedziła ich ojczyznę. Rodzeństwo zostało ocalone przez boginię Herę i uciekła na baranie o złotym runie. Jednak w trakcie ucieczki Helle ześlizgnęła się z magicznego stworzenia i utonęła w cieśninie pomiędzy Europą, a Azją, która od jej imienia została nazwana Hellespontem. Na odkrytym fresku widać ją tonącą w falach morza z wyciągniętą ręką w stronę brata, informuje portal „Akreonews„.

„Jest to mit typowy nie tylko dla starożytnej Grecji, ale również Pompejów, gdzie greckie mity były powszechnie znane. Ich artystyczne wizualizacje (w postaci chociażby fresków – przyp. red.) odnajdujemy we właściwie wszystkich badanych domach, co oznacza, iż były bardzo rozpowszechnione” –  powiedział Gabriel Zuchtriegel. Następnie dodał, iż odkryty fresk jest przykładem na to jak opowiadanie historii mitów za pomocą obrazów, czy malowideł ściennych, stało się częścią codziennego lokalnego życia, „takiego jak ten mały dom, niezbyt duży, ale bogato zdobiony, który poprzez malowidła stara się naśladować, naśladować ton życia rzymskich elit”.

Odkryty fresk został namalowany w taki sposób jakby był oprawionym obrazem, który został zawieszony na żółtej ścianie. Na miejscu niedawno zostały odkryte także inne obrazy przedstawiające martwą naturę oraz kilka portretów kobiet.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się