W ruinach pałacu Aigai odkryto łaźnię Aleksandra Wielkiego
Na terenie stanowiska archeologicznego Aigai, które znajduje się w miejscowości Wergina w północno-wschodniej Grecji, naukowcy dowodzą, że odkryli łaźnię, która należała do samego Aleksandra Wielkiego. Jej pozostałości miały znajdować się dokładnie na obszarze ruin dawnego pałacu Aigai, który zajmował powierzchnię 15 000 metrów kwadratowych i był tym samym większy od słynnego ateńskiego Partenonu. Miejsce to było ceremonialnym centrum starożytnego Królestwa Macedońskiego.
W skład pałacu Aigai wchodzą mury miejskie, dziedziniec, świątynie, sanktuaria, teatr oraz grobowce – do listy budowli z tego miejsca dołączyła ostatnio palestra (budynek przeznaczony do ćwiczenia sportów walki) oraz łaźnię. Z obu tych pomieszczeń najprawdopodobniej korzystał Aleksander Wielki. Stanowisko archeologiczne Aigai znajduje się na terenie małej miejscowości Vergina w gminie Veria w Macedonii Środkowej, która stanowi część północnej Grecji.
To właśnie w tym miejscu swoje dzieciństwo spędził Aleksander Wielki. Pałac Aigai był również miejscem koronacji późniejszego jednego z najzdolniejszych wodzów w historii, który poszerzy wielokrotnie granice swojego macedońskiego królestwa, czyniąc je imperium rozciągającym się od wybrzeży zachodniej Grecji po rzekę Indus na wschodzie, informuje portal „Arkeonews„.
Bettany Hughes, w której to programie archeologicznym pojawił się temat najnowszych znalezisk z pałacu Aigai, tak je opisała: „W skale wykuty jest znaczny odpływ wraz ze wspólną łazienką. Uważa się, że właśnie w tym miejscu Aleksander Wielki kąpał się wraz ze swoimi towarzyszami, w tym ze swoim słynnym ulubieńcem Hefajstionem i rzeszą młodych mężczyzn, którzy towarzyszyli mu podczas kampanii, a później rywalizowali o kontrolę nad stworzonym przez niego imperium po jego śmierci. Ponieważ Hefajstion był ulubieńcem Aleksandra to pełnił on rolę de facto jego zastępcy. Jeździł z nim na rozmaite wyprawy. Obaj byli szkoleni w walce i zapasach, a także w polowaniu”.
Zbudowany na wzniesieniu w Werginie w północnej Grecji za panowania Filipa II, przypadającego na lata 359–336 p.n.e., pałac był niezwykłym zabytkiem oraz symbolem piękna i mocy. Był on trzykrotnie większy niż Partenon. Pałac w Aigai został zaprojektowany dla Filipa II przez genialnego architekta, którym najprawdopodobniej był Pytheos – który odpowiadała za projekt Mauzoleum w Halikarnasie, przyczynił on się także do rozwoju urbanistyki i teorii proporcji. Znaleziska archeologiczne wskazują, że miejsce to było stale zamieszkiwane od wczesnej epoki brązu (III tysiąclecie p.n.e.), a jego znaczenie wzrosło w okresie wczesnej epoki żelaza (XI–VIII wiek p.n.e.), kiedy stało się zamożnym i gęsto zaludnionym ośrodkiem.
Marcin Jarzębski