Marcianopolis
Devnya Municipality

W ruinach rzymskiego miasta Marcianopolis odkryto wczesnochrześcijańskie mozaiki

Podczas prac archeologicznych prowadzonych na terenach ruin dawnego rzymskiego miasta Marcianopolis, które znajduje się na terenie dzisiejszej północno-wschodniej Bułgarii, zostało odkrytych prawie 800 różnorodnych artefaktów oraz mozaiki podłogowe z wczesnochrześcijańskimi wzorami.

Jednym z najbardziej spektakularnych nowych znalezisk archeologicznych, które zostały odkryte w Marcianopolis latem 2023 r., okazały się mozaiki podłogowe z wczesnochrześcijańskimi wzorami. Znajdowały się one w pozostałościach budynku, którego dokładna funkcja nie została jeszcze ustalona przez badaczy. Przypuszcza się, że mógł to być budynek publiczny lub siedziba bogatego rzymskiego obywatela.

W minionym sezonie archeologicznym 2023 badacze odkryli także tysiąc monet z brązu, kilka glinianych lamp oraz odrestaurowali wykonane z brązu naczynia, które zostały odkryte w latach 90. XX wieku w ceglanym grobowcu pochodzącym z przełomu II i III wieku n.e. Docelowo zostaną one wystawione na specjalnej wystawie muzealnej. Jak stwierdził dyrektor Muzeum Mozaik w Dewnja Ivan Sutev, odkryte naczynia miały przeznaczenie rytualne oraz zostały bogato ozdobione i kunsztownie wykonane.

Wśród innych znalezisk znalazły się także naczynia przeznaczone do nalewanie płynów, które miały stanowić ofiarę dla bogów oraz dzban na wino z trójkątnym otworem (określanym z greckiego jako ojnochoe). Odkryto również prozaiczne przedmioty codziennego użytku używane już przed wieloma wiekami, takie jak prosta patelnia kuchenna. Wszystkie te fakty naprowadzają archeologów do jednego wniosku: w grobowcu, w którym zostały znalezione te wszystkie zabytki, został pochowany rzymski mieszkaniec Marcianopolis, który mógł być kucharzem, żołnierzem lub nawet kapłanem, informuje portal „Arkeonews„.

Podczas wykopalisk w 2023 r. w pobliżu bazyliki w Marcianopolis zostały odkryte ceramiczne naczynia, która również została poddana procesowi konserwacji. Wśród nich znalazł się wykwintny garnek w kształcie krateru, a także naczynie mortarium – obydwa przeznaczone na ciecze. Zostały one odkryte w budynku z mozaikami podłogowymi. Na podłodze znaleziono również monety z czasów cesarza Teodozjusza II.

W 447 r. n.e. Marcionopolis zostało zdobyte i zniszczone przez Hunów Attyli, którzy najechali cały Półwysep Bałkański, ale nie udało im się zdobyć Konstantynopola, będącego stolicą Cesarstwa Wschodniorzymskiego. Miasto Marcianopolis zostało założone w 106 r. n.e. i było stolicą rzymskiej prowincji Mezja Dolna. Od 367 do 369 roku n.e. wschodniorzymski cesarz Walens wykorzystywał to miasto jako swoją zimową siedzibę, kiedy w regionie Bałkanów trwała kampania przeciwko najazdom Wizygotów. Właśnie w tym okresie, pod koniec IV wieku n.e., Marcianopolis służyło jako tymczasowa stolica Cesarstwa Wschodniego. To tutaj cesarz wydawał dekrety i pisał oficjalną korespondencję, a wraz z nim w Marcianopolis przebywał i obradował senat.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się