Jarkovac
Uniwersytet Kiloński

W Serbii odkryto wielką późnoneolityczną osadę. Liczy 7 tys. lat

W pobliżu rzeki Temesz, na terenie wsi Jarkovac, w północno-wschodniej Serbii archeolodzy odkryli nieznaną wcześniej późnoneolityczną osadę. Badacze podkreślają spektakularne rozmiary tej zaginionej prehistorycznej wioski.

Zaskakującego odkrycia dokonał zespół niemieckich naukowców z Uniwersytetu Chrystiana Albrechta w Kilonii, który współpracował z badaczami z Muzeum Wojwodiny w Nowym Sadzie, Narodowego Muzeum w Zrenjanin i Narodowego Muzeum w Pančevo. Wielka późnoneolityczna osada została odkryta na terenie w pobliżu wsi Jarkovac w prowincji Wojwodina w północno-wschodniej Serbii. Przy użyciu metod geofizycznych archeologom udało się zmapować cały teren prehistorycznej wioski i określić dokładny zasięg jej niegdysiejszej zabudowy.

Lokacja ta zajmowała powierzchnię od jedenastu do trzynastu hektarów i była otoczona ze wszystkich stron czterema lub sześcioma rowami, które pełniły funkcje ochronne. „To odkrycie ma ogromne znaczenie, ponieważ do tej pory w serbskim regionie Banat nie były znane żadne większe osady z późnego neolitu” – stwierdził kierownik zespołu, profesor dr Martin Furholt z Instytutu Archeologii Prehistorycznej i Protohistorycznej na Uniwersytecie w Kilonii, informuje portal „Arkeonews„.

Równolegle do badań geofizycznych niemiecko-serbski zespół naukowców systematycznie i dokładnie przeszukiwał teren późnoneolitycznej osady, w celu odkrycia artefaktów pochodzących z tej zaginionej wioski. Badaczy w szczególności interesowały materiały powierzchniowe, w skład których wchodzą artefakty, czy ogólne ślady ludzkiej działalności, które są możliwe do znalezienia bez konieczności prowadzenia wykopalisk.

Odkryte artefakty wskazują, iż osada ta była zamieszkiwana przez kulturę Vinča, która rozwijała się w południowo-wschodniej Europie od 5400 do 4400 roku p.n.e. Jednak w miejscu tym przebywali także przedstawiciele kultury Maros (określanej także mianem kultury Banatu), gdyż ślady obecności i tej neolitycznej społeczności odkryto na terenie wsi Jarkovac.

„Prehistoryczna osada tej wielkości jest spektakularne. Zebrane dane geofizyczne dają nam również jasny obraz struktury tego miejsca 7 tys. lat temu. Jest to również niezwykłe, ponieważ na terenach dzisiejszej Serbii znanych jest tylko kilka osad zawierających ślady obecności kultury banackiej” – stwierdził lider zespołu naukowców z Uniwersytetu w Kilonii Fynn Wilkes.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się