Maryland
Fot. Historic St. Mary’s Commission

W stanie Maryland odkryto metalową taszkę z XVII-wieku

W trakcie wykopalisk prowadzonych na terenie XVII-wiecznego fortu kolonialnego w mieście St. Mary’s, w stanie Maryland, położonym na wschodnim wybrzeżu USA, archeolodzy odkryli fragment wczesnonowożytnej taszki, która stanowiła niewielką część zbroi płytowej.

Praca badawcze na terenie fortu w St. Mary’s rozpoczęły się w 2021 r. i stanowią część większego projektu. W ich trakcie został odkryty szereg artefaktów, które z uwagi na to, iż rzucają nowe światło na kolonialną historię Ameryki Północnej, wzbudziły entuzjazm wśród naukowców. Jednym z takich skarbów odkrytych w ich trakcie okazał się metalowy przedmiot, rozmiarami odpowiadający tacy stołowej. Dziwna płyta wystawała z ziemi i była silnie skorodowana na skutek trzech wieków spędzonych w marylandzkiej ziemi. Początkowo badacze zlekceważyli jego wartość, gdyż jak sami twierdzą był wklęsły i nie wyglądał specjalnie interesująco.

Przeciwnego zdania byli archeolodzy z grupy Historycznej Miasta St. Mary’s, którzy zbadali obiekt za pomocą promieni rentgenowskich. Wykonane tą metodą zdjęcia, dla których powierzchnia ziemnego brudu nie stanowiła problemu, wykazały, iż się nie mylili i znaleziony zabytek jest wyjątkowy. W ich trakcie zostały odsłonięte nity, które razem układały się w kształt trzech serc. Fakt ten wskazywał, że badacze analizowali unikatowy fragment zbroi z XVII wieku, który był przez współczesnych określany jako taszka, informuje portal „Arkeonews„.  

Był to rodzaj metalowego ochraniacza, który już w średniowieczu był noszony przez rycerzy do ochrony bioder i dolnej części tułowia. W jego skład wchodziły metalowe płytki lub łuski, które były przypięte do pasa lub zamocowane bezpośrednio do zbroi. Przedmiot ten był używany jeszcze w XVII wieku, co podkreśla jego znaczenie ochronne w trakcie bitew. Znalezisko to również pozwala przypuszczać, że takie elementy uzbrojenia były powszechnie wykorzystywane przez kolonistów w Północnej Ameryce. Różniły się one jednak nieco od taszek wykorzystywanych w Starym Świecie z uwagi na inne uwarunkowania lokalne.  

Wyjątkowy charakter temu znalezisku nadaje również fakt tego, iż elementy zbroi, nie mówiąc o ich całości, są wyjątkowo rzadko odnajdywane na terenie stanu Maryland, którego gorący i wilgotny klimat sprzyjają niszczeniu takich materiałów. Kolonia w St. Mary’s została założona przez Brytyjczyków w 1634 r. i stanowiła pierwszą osadę założoną w stanie Maryland. Była ona stolicą tego stanu przez okresu 60 lat, kiedy w 1694 roku siedziba władz została przeniesiona do Annapolis.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się