Laodycea
Fot. Celal Şimşek

W starożytnym mieście Laodycea odkryto głowę posągu bogini Higiei

Podczas wykopalisk w starożytnym mieście Laodycea, którego ruiny znajdują się w południowo-zachodniej Turcji, archeolodzy odkryli liczącą 2100 lat głowę z posągu greckiej bogini zdrowia Higiei.

Pozostałości miasta Laodycea znajdują się nad rzeką Likos, w pobliżu stolicy regionu Denizli. Ten starożytny ośrodek miejski był najbardziej znanym i wpływowym miastem krainy Frygia  w I wieku p.n.e. Właśnie z tego okresu pochodzą zachowane do dnia współczesnego ruiny tego miasta. W starożytnych źródłach miasto było określane jako „Laodycea na skraju Likosu”. Zostało ono najprawdopodobniej założone przez władcę starożytnej Syrii Antiocha IV Epifanesa z hellenistycznej dynastii Seleucydów.

Po podboju Azji Mniejszej przez Rzymian miasto to uległo dalszemu intensywnemu rozwojowi. Stanowisko archeologiczne Laodycea obejmuje największy starożytny stadion Anatolii, dwa teatry, cztery łaźnie, pięć agor, pięć fontann (nimfeum), długie ulice z kolumnadami, imponujące świątynie oraz niezliczoną ilość kościołów i bazylik.

Okazałe miasto zostało jednak ostatecznie opuszczone w VII wieku n.e. na skutek licznych trzęsień ziemi, jakie je nawiedzały. Pierwsze potężne trzęsienie ziemi, które poważnie uszkodziło miasto miało miejsce w 494 r. n.e., jednak największe zniszczenia Laodycei przyniosła seria trzęsień ziemi z lat 602-610. Istotnym czynnikiem, który przyczynił się do porzucenia tego ośrodka miejskiego było to, iż katastrofy naturalne, które silnie je dotknęły zbiegły się z rosnącym zagrożeniem najazdów arabskich.

Wykopaliska w starożytnym mieście Laodikeia są prowadzone pod nadzorem wykładowcy Wydziału Archeologii Uniwersytetu Pamukkale, prof. Celala Şimşeka. To właśnie ten naukowiec w swoich mediach społecznościowych podzielił się odkopaniem głowy z posągu greckiej bogini zdrowia Higiei, który liczy w sumie 2100 lat. Imię tego bóstwa dało nazwę higienie – działowi medycyny, który odnosi się do wpływu środowiska na zdrowie człowieka, informuje portal „Arkeonews„. Najczęściej była ona przedstawiana jako młoda kobieta. Była córką i główną towarzyszką Asklepiosa, boga medycyny. Dbała o czystość i o to, jak żyć długo (medycyna zapobiegawcza).

W rzeźbie klasycznej często była przedstawiana w pozycji, w której trzymała dużego węża, czasem jednocześnie go karmiąc (wąż wraz z laską był symbolem Asklepiosa, a obecnie jest symbolem medycyny wykorzystywanym przez Światową Organizację Zdrowia, w postaci laski Asklepiosa). We wszystkich głównych ośrodkach leczniczych znajdujących się w świątyniach Asklepiosa były wznoszone posągi bogini Higiei. Jej główne świątynie znajdowały się w Epidauros, Koryncie, Kos i Pergamonie.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się