Tenea

W starożytnym mieście Tenea odkryto akwedukt Hadriana i unikatowe monety

W czasie wykopalisk archeologicznych prowadzonych na terenie starożytnego greckiego miasta Tenea, którego ruiny znajdują się w pobliżu Koryntu, badacze odkryli pozostałości akweduktu Hadriana. Ta spektakularna rzymska konstrukcja była jedną z największych budowli hydrotechnicznych II wieku n.e. 

Greckie Ministerstwo Kultury poinformowało, że pozostałości akweduktu Hadriana zostały odkryte w październiku 2023 r. podczas wykopalisk w wiosce Chiliomodi, która jest położona w stanowiącej część Peloponezu Koryntii. Archeolodzy odkryli wtedy także inne znaczące znaleziska, takie jak skarbnica 29 unikatowych greckich monet, które są datowane na okres od końca VI wieku p.n.e. do około 330 r. p.n.e. Jak informuje grecki resort, kilka z nich zalicza się do jednych z najrzadszych i mających największą wartość historyczną monet antycznej Grecji, informuje portal „Arkeonews„.

Wśród znalezionych monet znajdowały się trzy statery (grecka jednostka monetarna) z Elidy, które były wybijane w Olimpii podczas igrzysk olimpijskich, a także statery z Eginy z wygrawerowanym żółwiem lądowym oraz  statery z Stymphalos, Argos i Opuntia Lokron. Jednymi z najciekawszych monet z odkrytego zestawu są startery z Teb, które pochodzą z V wieku p.n.e. i przedstawiają wizerunek Herkulesa duszącego dwa węże gołymi rękoma. Znaleziona kolekcja starożytnych monet ten jest powiązana z okrytymi w 2023 i 2024 r. rytualnymi artefaktami – takimi jak figurki kobiet, zwierząt, czy miniaturowe naczynia.  

Znajdujące się w odległości około 80 kilometrów na południowy-zachód od Aten stanowisko archeologiczne stało się również miejscem odkrycia fragmentu dawnego akweduktu Hadriana, który przebiegał przez obszar północnego Peloponezu dostarczając wodę do Koryntu ze Stymphalus. Budowla ta była położona wzdłuż lokalnej rzeki Karkana i została odkopana przez badaczy nieopodal rzymskich łaźni. Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez Ministerstwo Kultury, odkryty akwedukt jest jedną z największych konstrukcji hydrotechnicznych powstałych w II wieku n.e. Archeologom udało się odkopać liczący około 31 metrów odcinek tej budowli. Na podstawie wstępnych badań naukowcy ustalili, że ściany akweduktu miały około 3,2 metra długości. Odkryty kanał wodny miał także półokrągłe sklepienie, które wraz z upływem czasu uległo jednak zniszczeniu. 

Zgodnie z przekazaniami greckich legend starożytne miasto Tenea miało zostać zbudowane przez jeńców wojny trojańskiej. Jeśli te przekazy są prawdziwe to miejsce to liczy obecnie ponad 3100 lat. Jak udowodniły ostatnie badania archeologów, obszar miasta Tenea był zamieszkiwany już w czasach prehistorycznych, a dokładnie we wczesnej epoce brązu, która trwała w latach 2600-2300 p.n.e. Na terenie Tenei odkryto również budynki pochodzące z okresu archaicznego oraz klasycznego. 

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się