Chapultepec

W stolicy Meksyku odkryto grobowce sprzed 3 tys. lat

Meksykańscy archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) odkryli dziesięć grobowców w kształcie ściętego stożka, które liczą około 3000 lat. Zaskakujące odkrycie zostało dokonane na skraju Chapultepec, będącego jednym z największych parków miejskich w Meksyku.

Zdaniem koordynatorki wykopalisk archeologicznych Maríi de Lourdes López Camacho, odkryte struktury są powiązane z dużą wioską, która istniała na skraju lasu na obszarze dzisiejszego parku Chapultepec w okresie wczesnego i środkowego mezoamerycznego preklasyku (2500-400 p.n.e.). W okresie klasycznym region ten zamieszkiwała kultura Teotihuacan, natomiast później obszar ten stał się domem dla ludu Tepaneków z Azcapotzalco i Azteków.

Grobowce zostały odkryte na wzgórzu nieopodal parku Cri-Cri. gdzie zbudowano stację Cablebús – będącą kolejką liniową działającą w stolicy Meksyku. Jak informuje portal „Arkeonews’, nie jest to pierwszy przypadek, kiedy na tak wysoko położonym terenie odkryto pozostałości dawnych wiosek Mezoameryki. Najnowsze odkryte struktury zostały znalezione na wysokości 2416 metrów nad poziomem morza. Średnice grobów wahają się od jednego do dwóch metrów, a maksymalna wysokość wynosi 1,50 metra. W sumie zidentyfikowano kilkanaście grobowców w kształcie ściętego stożka. Grobowce o kształcie stożka ściętego bywają również określane jako grobowce butelkowe lub dzwonowe.

W pięciu grobowcach znajdowały się szczątki ludzkie, z czego cztery z nich należały do kobiet, a jeden do mężczyzny. Wszystkie szkielety były ułożone w pozycji zgiętej. „Jest to szczególna architektura grobowa. Przykłady tych grobowców można znaleźć w innych miejscach starożytnego Meksyku, takich jak wybrzeże Zatoki Meksykańskie i na zachodzie. Znajdujemy je również w obecnych stanach Meksyk i Morelos, a także na południu, północy i wschodzie Kotliny Meksykańskiej. Do tej pory nie mogliśmy ich znaleźć tylko na zachodzie Meksyku, ale jak się okazuje i tutaj one się znajdują” – wyjaśnił archeolog López Camacho.

Na wyższym poziomie wzniesienia zespół archeologów odkrył trzy pochówki w prostokątnych cysternach, które były ułożone na osi wschód-zachód. Sugeruje to, że wspomniana wioska istniała długo po okresie preklasycznym W czasie wykopalisk odkryto również ofiary pogrzebowe takie jak poroże jelenia, które były używane jako narzędzia, a także wklęsło-wypukłe naczynie, figurki kobiet, naczynia oraz statuetki, które są określane przez badaczy jako „duchy”.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się