W szwajcarskim mieście Gebenstorf odkryto ruiny starożytnej rzymskiej osady
Na terenie miasta Gebenstorf, w kantonie Argowia, w północnej Szwajcarii archeolodzy odkryli pozostałości dużej rzymskiej osady. Niezwykłe znalezisko zostało dokonane w trakcie prac badawczych poprzedzających budowę nowego osiedla mieszkaniowego.
Najnowsze wykopaliska w mieście Gebenstorf, a dokładnie w jego dzielnicy Steinacher, trwają od początku kwietnia 2024 r. Archeolodzy początkowo sądzili, iż pod przeszukiwanym terenem nie kryje nic ponad rozmaite artefakty pochodzące z czasów rzymskich, ale ku ich zaskoczeniu okazało się, że pod ziemią znajdowały się także pozostałości po starożytnym mieście. Obszar podlegający pracom badawczym naukowców miał powierzchnię wynoszącą 3200 metrów kwadratowych. Archeolodzy nie zakończyli jeszcze swoich poszukiwań i badań, ale muszą się spieszyć, gdyż teren wykopalisk docelowo jest przeznaczony pod budowę nowych budynków mieszkalnych.
Od dawna wiedziano o rzymskiej obecności na terenach północnej Szwajcarii, której część stanowi miasto Gebenstorf, nie oczekiwano jednak, iż pod zabudową miasta kryją się ruiny wcześniejszej rzymskiej osady. Dzielnica miasta Steinacher, na terenie której zostało dokonane najnowsze odkrycie, znajduje się w odległości zaledwie 2,2 kilometrów od miejsca w którym w starożytnych czasach znajdował się okazały obóz rzymskich legionów, określany jako Vindonissa, informuje portal „Ancient Origins„.
Pierwsze artefakty pochodzące z epoki Imperium Romanum w Gebenstorf zostały znalezione w tym miejscu jeszcze na długo nim narodziła się archeologia jako nauka, gdyż już zapiski pochodzące z XVII wieku wspominają o takowych znaleziskach. Prawdziwe duże wykopaliska archeologiczne w Gebenstorf były prowadzone w latach 2017-2023 i to one dostarczyły bezpośrednie dowody na istnienie niegdyś znaczącej rzymskiej zabudowy w tym miejscu. Istnienie dużego kompleksu antycznych budynków zostało jednak w pełni potwierdzone wraz z prowadzonymi od kwietnia 2024 r. najnowszymi pracami badawczymi.
Lokalizacja rzymskiego ośrodku miejskiego jaki niegdyś znajdował się na terenie dzisiejszego miasta Gebenstorf nie została wybrana przypadkowo: tuż nieopodal niego znajdował się duży obóz wojskowy, a w końcu osada ta znajdowała się na terenach podbitych przez Rzym. Odkryte przez archeologów pozostałości dawnego miasta wskazują, że zostało ono zbudowane zgodnie z systemem „extra leugam”, w ramach którego budynki mieszczące ludność cywilną, a także cmentarz legionistów, były budowano w niedalekiej odległości od pobliskiego garnizonu wojskowego. Na zachód od dzielnicy Steinacher znajdują się pozostałości niegdysiejszego cmentarza rzymskiego obozu Vindonissa.
Pierwsze małe wykopaliska jakie były prowadzone w ostatnich latach w Gebenstorf odsłoniły ruiny rzymskich budynków i fundamenty murów, a także wiele mniejszych artefaktów. Jednak wraz najnowszymi pracami okazało się, że pozostałości po dawnej rzymskiej osadzie w tym miejscu są znacznie bardziej obszerne i bogate niż do tej pory uważano. Szwajcarscy archeolodzy zapowiadają dalsze kontynuowanie wykopalisk w tym miejscu do 2025 r., tak aby maksymalnie udało się odkryć i ocalić te wszystkie zabytki, które znajdują się na obszarze przeznaczonym pod budowę nowego osiedla mieszkaniowego.
Marcin Jarzębski