Hasankeyf

W Turcji odkryto średniowieczną misę leczniczą, która miała chronić przed ukąszeniami

Podczas wykopalisk archeologicznych w południowo-wschodniej Turcji, prowadzonych na obszarze kopca Hasankeyf, który znajduje się w mieście Batman, będącym jedną z najstarszych osad na świecie, naukowcy odkryli liczącą 800 lat misę lecznicą oraz dwa wykonane z agatu i kości zihgiry (specjalne pierścienie łucznicze). Rzeczy te należały do średniowiecznych łuczników.

W czasie piątego okresu wykopalisk realizowanych na starożytnym obszarze prowincji Batman w Turcji, zespół archeologów pracujący pod kierownictwem Zekaia Erdala, profesora nadzwyczajnego z Uniwersytetu Mardin Artuklu, odkrył  niezwykłe rzadkie artefakty. Naukowiec stwierdził, iż do tej pory na całym świecie odkryto 22 podobne miski lecznicze, a najnowsze odkrycie dokonane na terenie kopca Hasankeyf powoduje, iż liczba tych artefaktów wzrosła do 23. Odkopana misa lecznicza była wykonana z brązu, który był dość powszechnie stosowany w medycynie ludowej średniowiecznego światu islamu, informuje portal „Arkeonews”.

Zdaniem prof. Erdala, „Miska uzdrawiająca, ozdobiona talizmanami, pieczęciami i wersetami, w pewnym sensie ma związek z Hasankeyfem. Zgodnie z miejscowymi przekonaniami przyjmuje się, że mieszkańcy Hasankeyf lub osoby udające się do okolicznego zamku wyposażone w ten przedmiot nie muszą obawiać się ukąszenia przez skorpiony ani węże”. Zauważył przy tym, iż wedle ludowych muzułmańskich wierzeń taka miska, na której wygrawerowano motywy dwugłowego smoka, psa, węża i skorpiona, chroni na dwa sposoby jej posiadacza. Po pierwsze osoba dysponującą taką misą jest chroniona prewencyjnie przed ukąszeniami psów, węży i ​​skorpionów. Natomiast jeśli już doszło do ugryzienia przez jedno z tych zwierząt, to zgodnie z wierzeniami tureckich wieśniaków miała ona mieć specjalne właściwości lecznicze gwarantujące powrót do zdrowia.

„Przykłady pozostałych mis leczniczych, które zostały odkryte w Hasankeyf, można zobaczyć w Muzeum Pałacu Topkapı, Muzeum Kayseri i Muzeum Miejskim w Stambule. Zasadniczo ważne jest to, aby oceniać te miski w kontekście medycyny ludowej. W końcu w kulturze islamskiej istnieją praktyki takie jak zaklęcia, amulety i talizmany”. Erdal stwierdził również, że w czasie ostatnich prac archeologicznych przy misie leczniczej znaleźli dwa zihgiry, co zaskoczyło tureckich archeologów, gdyż wcześniej nie znajdywali podobnych zestawów przedmiotów. Jak stwierdził: „Jeden z zihgirów (pierścieni łuczniczych) został odkryty podczas wykopalisk w świątyni. Sugeruje to, że pochowana tam osoba miała duże znaczenie lokalne, chociaż nie udało się ustalić jej tożsamości. Zihgiry były wykonane z agatów i kości. W średniowieczu zihgir był jednym z najważniejszych przedmiotów używanych w świecie islamu i tureckiej sztuce islamu, szczególnie w łucznictwie. Było to narzędzie w kształcie pierścienia, noszone na palcu podczas łucznictwa, aby zapobiec uszkodzeniu palca przez cięciwę.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się