Kubaba
Fot. Wikimedia/Klaus-Peter Simon

W Turcji odkryto świątynie starożytnej bogini Kubaba

W ruinach starożytnego miasta Kastabala położonego na terenie dzisiejszej południowej Turcji archeolodzy odkryli ruiny świątyni, która była poświęcona anatolijskiej bogini płodności, urodzaju i wiosny Kubaba. Po raz pierwszy odkryto pozostałości świątyni poświęconej właśnie tej bogini.

Starożytne miasto Kastabala znajduje się w odległości 5 kilometrów od miasta Kırmıtlı w prowincji Osmaniye w południowo-wschodniej Turcji. Na terenie tego stanowiska archeologicznego znajduje się wiele pozostałości po bogatej przeszłości sięgającej czasów hetyckich i asyryjskich. W epoce hellenistycznej i rzymskiej był to ważny ośrodek miejski, szczycący się świątyniami, murami miejskimi i różnymi strukturami, które odzwierciedlały jego istotne znaczenie kulturowe i religijne, informuje portal „Arkeonews„.

W czasie ostatnich prac archeologicznych, które objęły teren antycznej alei z kolumnadami odkryto ruiny świątyni poświęconej bogini Kubaba. Została ona zbudowana przez Luwian, którzy są uważani za najstarszych rdzennych mieszkańców Anatolii. Kierownik wykopalisk, członek wydziału archeologii Uniwersytetu Osmaniye Korkut Ata (OKU), profesor nadzwyczajny Faris Demir, powiedział korespondentowi tureckiej państwowej „Agencji Anadolu” (AA), że starożytne miasto jest najstarszym świętym miastem równinnej Cylicji – krainy historycznej położonej w południowo-wschodniej Anatolii na pograniczu z Syrią.

Wyjaśniając, że starożytne miasto znajdowało się w kulturowym centrum ziemi Luwian, Demir powiedział: „Podczas wykopalisk na ulicy z kolumnadą zostały odkopane ruiny budynku, które okazały się pozostałościami po świątyni. Datujemy ją na okres archaiczny – powstała około 540 r. p.n.e. W inskrypcjach aramejskich, które znajdowały się w głębi miasta Kastabala, wspomniane są ziemie Kastabala i Kubaba. Odkryte przez nas ruiny budynku muszą być zatem świątynią należącą do bogini Kubaba”.  Ekspert dodał także, iż: „Kapłani tej archaicznej świątyni chodzili bosymi stopami po rozżarzonych węglach, nie odczuwając żadnego bólu. Te ruiny dostarczają niezwykłych informacji dla anatolijskiej archeologii, co nas bardzo ekscytuje”.

Następnie Faris Demir podkreślił ogromne znaczenie odkrycia, co wynika z tego, iż jest to pierwsza odkryta świątynia bogini Kubaba. „Bogini Kubaba była lokalną anatolijską boginią. Fakt, że natknęliśmy się na świątynię poświęcone właśnie jej sprawił, że byliśmy bardzo zaskoczeni. Jest to pierwszy raz kiedy w historii anatolijskiej archeologii odkryto ruiny świątyni Kubaby”. Ta anatolijska bogini płodności była zwykle przedstawiana jako dostojna postać odziana w długą szatę. W zależności od dzieła, znajduje się ona w pozycji stojącej lub siedzącej, ale niemal zawsze trzyma lustro, które było jej atrybutem. Jej postać jest słabo znana. Po raz pierwszy udokumentowano ją w tekstach z Nesa (Kanesz, Kanisz) i Alalach, choć jej głównym ośrodkiem kultu było miasto Karkemisz. Kubaba była pierwowzorem dla słynnej frygijskiej bogini Kybele, której kult rozprzestrzenił się w czasach Imperium Rzymskiego i przetrwał do V wieku n.e.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się