Çatalhöyük

W tureckim Çatalhöyük odkryto najstarszy chleb na świecie

Na terenie neolitycznego stanowiska archeologicznego Çatalhöyük, które znajduje się w centralnej Turcji, naukowcy odkryli najstarszy znany chleb na świecie. Powstał on około 8600 lat temu i tym samym poprzedza wcześniejszych egipskich rekordzistów o kilka tysięcy lat.

Znajdujące się w Anatolii stanowisko Çatalhöyük jest jednym z najstarszych proto-miast jakie kiedykolwiek zostały zbudowane. Ten prehistoryczny ośrodek miejski był miejscem nie tylko unikatowej  architektury, ale również interesujących struktur społecznych. Podstawowym elementem zabudowy tego miejsca była siatka gęsto stłoczonych domów, które zostały zbudowane z cegły mułowej. Çatalhöyük było zamieszkiwane przez 8 tys. ludzi, co zdaniem większości badaczy pod kątem klasyfikacyjnym stawiało je gdzieś pomiędzy małym miastem, a dużą wioską. W ramach zwykłego codziennego życia, jego mieszkańcy poruszali się po terenie miasta za pomocą  dachowych chodników, a do domów wchodzili za pomocą drzwi sufitowych, informuje portal „Arkeonews„.

W tym znanym dla archeologów miejscu niedawno zostało dokonane niezwykłe znalezisko. Na obszarze Çatalhöyük znanym jako „Mekan 66” badacze odkryli konstrukcję pradawnego pieca. Wokół tego w dużej mierze zniszczonego obiektu znajdowało się pełno nasion pszenicy, jęczmienia, grochu i kilka zabytków związanych z produkcją żywności, które odsłoniły dietę mieszkańców miasta. Chociaż już te znaleziska były wystarczająco ciekawe i ważne, to blakną one przy najbardziej spektakularnym odkryciu dokonanym w przeciągu ostatnich miesięcy w Çatalhöyük w postaci gąbczastej substancji, która po analizie przeprowadzonej w Centrum Badań i Zastosowań Naukowo-Technologicznych Uniwersytetu Necmettin Erbakan (BITAM) okazała się sfermentowanym chlebem datowanym na 6600 lat p.n.e.

Szef komisji wykopaliskowej i członek wydziału Uniwersytetu Anadolu, profesor nadzwyczajny Ali Umut Türkcan, przekazał korespondentowi państwowej tureckiej agencji „AA”, iż przeprowadzone badania wykazały, iż odkryty chleb jest najstarszym znanym przykładem tego typu pokarmu na świecie. Jest to tym bardziej. Najwcześniejsze znane dowody istnienia chleba na zakwasie pochodziły do tej pory z Egiptu, ale są one dużo młodsze od pozostałości pieczywa znalezionego w Çatalhöyük.

„Znalezisko z Çatalhöyük jest najstarszym chlebem na świecie. Pod kątem kształtu był on okrojoną wersją dzisiejszego chleba bochenkowego. Ma wciśnięty palec w środku, nie był także pieczony, ale sfermentowany i dotrwał do czasów współczesnych ze skrobią w środku. W żadnym innym miejscu na świecie nie takiego przykładu analogicznie starego pieczywa. Catalhoyuk był tym samym ośrodkiem wielu innowacji” – stwierdził Ali Umut Türkcan.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się