łyżka do toaletki
Fot. Amgueddfa Cymru

W Walii odkryto rzymską srebrną łyżeczkę do toaletki

Na terenie gminy St. Nicholas i Bonvilston w hrabstwie Vale of Glamorgan w Walii archeolog-amator za pomocą wykrywacza metali odkrył srebrną rzymską ligulę, która 2 tysiące lat temu była powszechnie znana jako „łyżka do toaletki”. Przedmiot ten był wykorzystywany przez starożytnych Rzymian przy nakładaniu produktów do upiększania i pielęgnowania ciała, a także przy zabiegach medycznych. Zabytek ten wraz innymi przedmiotami został uznany przez walijskie władze za skarb.

Niezwłocznie po znalezieniu przyrządu jego odkrywca Valentinas Avdejevas powiadomił ekspertów – Marka Lodwicka, będącego koordynatorem walijskiej instytucji zajmującej się ochroną zabytków przenośnych PAS Cymru, oraz Evana Champana, który pełni funkcję głównego kuratora działu archeologii w Muzeum Narodowym Walii. Specjaliści potwierdzili, że odkopany przedmiot to ligula – czyli rzymska łyżka do toaletki. Chociaż jak dowodzą archeolodzy, pierwotnie przyrząd ten był prosty, to przebywając w ziemi uległ on odkształceniom w dwóch miejscach. Ma on bardzo długi uchwyt z miłą okrągłą misą na jednym końcu, informuje portal „La Brújula Verde” (LBV).

Do tej pory naukowcy przedstawili wiele teorii wyjaśniających do czego dokładnie mogły służyć rzymskie ligule. Najprawdopodobniej były one wykorzystywane do ekstrakcji kosmetyków i perfum, które znajdowały się w butelkach z długą szyjką, dzięki czemu mogły być one następnie nałożone na twarz lub ciało. Możliwe również, że były wykorzystywane do ekstrakcji i aplikowania leków podczas procedur medycznych. Srebrne ligule, w przeciwieństwie do częściej znajdywanych ich miedzianych odpowiedników, były częściej używane w trakcie rozmaitych zabiegów medycznych. Taka ich specyfikacja wynikała z właściwości przeciwdrobnoustrojowych srebra.

Jak dowodzą archeolodzy, odkryty przedmiot stanowi cenne źródło informacji na temat tego jaki był zakres wiedzy medycznej oraz jakie praktyki higieny osobistej panowały wśród mieszkańców zachodniej Brytanii, która wówczas stanowiła część Imperium Rzymskiego. Zgodnie z obowiązująca w Wielkiej Brytanii od 1996 r. ustawą o skarbach znalezioną ligulę należy sklasyfikować jako skarb, gdyż liczy więcej niż 300 lat i zawiera ponad 10% metali szlachetnych. W celu ocenienia wartości rynkowej zabytku zostanie on zbadany przez członków Komisji ds. Wyceny Skarbów, a następnie wystawiony na sprzedaż dla zainteresowanych muzeów – chęć zakupu zgłosiło już Muzeum w Cowbridge.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się