Marliens
Fot. INRAP/Jérôme Berthet.

We Francji odkryto prehistoryczną strukturę, której funkcja pozostaje tajemnicą

Archeolodzy z francuskiego Narodowego Instytutu Prewencyjnych Badań Archeologicznych (INRAP) w trakcie wykopalisk prowadzonych w położonej około 300 km na południowy wschód od Paryża gminie Marliens odkryli niezwykłą prehistoryczną strukturę w kształcie podkowy.

Najnowsze wykopaliska w małej miejscowości Marliens, która znajduje się w regionie Burgundia-Franche-Comté, w departamencie Côte-d’Or, blisko miasta Dijon poprzedziły prace mające na celu rozbudowę lokalnej żwirowni. Trzy zbadane przez archeologów obszary, o łącznej powierzchni 60 000 m2, odsłoniły szereg cennych zabytków, które pochodzą z czasów neolitu i wczesnej epoki żelaza.

Wśród najbardziej imponujących zidentyfikowanych znalezisk znalazł się zaskakujący prehistoryczny pomnik, który składał się z trzech wyżłobionych w ziemi ogrodzeń, z których jedno przypomina swoim kształtem podkowę. Dwa ogrodzenia struktury były położone po jej północnej i południowej stronie. To właśnie ogrodzenie północne  przypominało podkowę i było całkowicie zamknięte, natomiast ogrodzenie południowe było częściowe otwarte i miało bardziej okrągły kształt. Obydwa ogrodzenia przylegały okrągłej obudowy o średnicy 11 m, która stanowiła centrum tego zabytku. Jak wykazała analiza stratygraficzna wszystkie poszczególne segmenty tej budowli powstały w tym samym czasie, informuje portal „Arkeonews„.

Tym co szczególnie zaskoczyło ekspertów z INRAP w przypadku pradawnego pomnika z Marliens okazało się to, iż do tej pory we Francji nie odnaleziono żadnych innych podobnych struktur pochodzących z tego okresu czasu. Naukowcy nie są też w stanie dokładnie ustalić jak długo istnieje ten zabytek, ale wiadomo na pewno, iż powstał w okresie pomiędzy końcem neolitu i wczesną epoką żelaza. te badacze opierają na odkrytym w trakcie tych wykopalisku szeregu krzemiennych narzędzi, które najprawdopodobniej pochodzą właśnie z neolitu, który rozpoczął się w Europie około 9 tys. lat temu. Inną kluczową zagadką związaną z tą budowlą jest jej dokładna funkcja.

Z pewnością pierwsza tajemnica zostanie już wkrótce rozwiązana, gdyż archeolodzy czekają na wyniki analiz radiowęglowych, które pozwolą ustalić dokładny wiek tego zabytku. Co ciekawe w pobliżu prehistorycznego pomnika zostały znalezione liczne artefakty, które bez dwóch zdań były związane z kulturą pucharów dzwonowatych, jaka rozwijała się w zachodniej Europie 4,5 tys. lat temu. Wśród znalezisk tych znajdowało się siedem krzemiennych grotów strzał, uzbrojenie łuczników, bransoletki i sztylet ze stopu miedzi.

Jak informuje specjaliści, na jednej z bransoletek zostały odkryte pozostałości „tlenku żelaza” odpowiadającego pirytowi, będącego pierwiastkiem niezbędnym do wzniecania ognia. Innym wartym uwagi odkryciem dokonanym w trakcie prac archeologicznych w Marliens okazał się także grób datowany na okres od 1500 do 1300 roku p.n.e. Na pochówek ten składało się pięć okrągłych ogrodzeń, z których jedno było zamknięte. W największej z zagród znajdowały się pozostałości stosu pogrzebowego. W pobliżu tego miejsca znaleziono także odłamki ceramiki oraz naszyjnik wykonany z koralików bursztynowych. Niewątpliwie pradawni mieszkańcy tego miejsca palili swoich zmarłych, co potwierdzają odkryte ślady po sześciu kremacjach, jakie zostały dokonane w Marliens w epoce żelaza. W odkopanych urnach archeolodzy znaleźli także biżuterię, taką jak pierścionki, czy bransoletki.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się