Cap d'Erquy
Fot. Departament Côtes-d'Armor

We Francji odkryto starożytną wioskę Galów

Na terenie cypla Cap d’Erquy, który jest położony w północno-zachodniej Francji  w departamencie Côtes-d’Armor, badacze odkryli niezwykły skarb archeologiczny. Naukowcy za pomocą technologii LiDAR zidentyfikowali ruiny galijskiej wioski o okrągłym kształcie, która powstała kilka tysięcy lat temu w epoce żelaza.

Odkryta w regionie Bretania, w departamencie Côtes-d’Armor, zaginiona galijska wioska bez dwóch zdań może kojarzyć się ze znaną z filmów animowanych i komiksów osadą Asterixa i Obelixa, która pozostawała jedynym niezdobytym przez Rzymian obszarem Galii. Czy zatem archeolodzy właśnie odkryli rzeczywisty odpowiednik tej wioski, pozbawiony jedynie dającego nadludzką siłę magicznego wywaru? Okazuje się, że liczba podobieństw nie jest zbyt duża, gdyż chociaż osada z cypla Cap d’Erquy jest położona na terenie historycznej krainy Armoryka, w której to mieli mieszkać niezwyciężeni Galowie, to istniała ona na długo nim miała miejsce ekspansja Republiki Rzymskiej.

Jak dowodzą archeolodzy, odkryta na terenie cypla Cap d’Erquy osada o okrągłym kształcie była zamieszkiwana przez Galów pomiędzy VIII a V wiekiem p.n.e. Składała się ona z około dwudziestu okrągłych chat, które były rozmieszczone wokół centralnego placu, informuje portal „Arkeonews„. Na starożytną ojczyznę Galów składały się nie tylko tereny dzisiejszej Francji, ale również zachodnich Niemiec, Belgii oraz północnych Włoch, w postaci Galii Cisalpejskiej. Ten celtycki lud był podzielony na bardzo wiele plemion, z których najbardziej znaną część stanowiła grupa plemion galijskich. Galowie byli rządzeni przez dysponujących dużymi połaciami ziemi arystokratów oraz kapłanów-druidów.

Chociaż zamieszkujące Galię Przedalpejską (dzisiejsze północne Włochy) i Zaalpejską (dzisiejsza Francja, Belgia) galijskie plemiona generalnie działały niezależnie od siebie, to w czasach kryzysu jednoczyły się i zwracały razem przeciwko wspólnemu zagrożeniu. Tym co łączyło ten celtycki lud był z pewnością język i pogańska wiara. Ostatecznie jednak Galia została podbita przez Republikę Rzymską w latach 58-50 p.n.e. w trakcie krwawej kampanii wojskowej jaka była prowadzona przez Juliusza Cezara. Obecnie archeolodzy odkrywają coraz więcej zabytków i pozostałości pochodzących z okresu przedrzymskiej Galii. Niewątpliwie jednym z najcenniejszych najnowszych takich znalezisk okazała się wioska z cypla Cap d’Erquy.

„Bez dwóch zdań jest to wyjątkowe odkrycie, które pozwala nam lepiej zrozumieć życie codzienne Galów w epoce żelaza. Nowoczesna technologia (taka jak LiDAR – przyp. red.) umożliwia nam torowanie drogi do nowych, znaczących odkryć i pozwala na eksplorację stanowisk archeologicznych, które wcześniej nie były dostępne” – wyjaśnia Jean-Yves Peskebrel, archeolog z INRAE. Wykorzystywana coraz częściej przez współczesne zespoły archeologiczne technologia LiDAR polega na wysyłaniu wiązki lasera do skanowania gruntu i tworzenia rekonstrukcji terenu z niezrównaną dokładnością.

Dzięki zastosowaniu tej technologii jest możliwe wykrycie niewidocznych gołym okiem zakopanych konstrukcji bez jednoczesnej konieczności wykonywania inwazyjnych prac wykopowych. Zdaniem badaczy odkrycie wioski Cap d’Erquy jest spektakularną ilustracją potencjału technologii LiDAR dla takiej nauki jak archeologia. Technologia ta toruje drogę do wielkich odkryć i umożliwia eksplorację stanowisk archeologicznych, do których nie można dotrzeć za pomocą tradycyjnych wykopalisk.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się