Vulci
Fot. Gmina Montalto di Castro.

We włoskim Vulci odkryto etruski grobowiec pełen greckich amfor wina

Archeolodzy prowadzący wykopaliska w starożytnym etruskim mieście Vulci, którego ruiny znajdują się na pograniczu Lacjum i Toskanii w środkowych Włoszech, odkryli liczący 2600 lat grobowiec etruski, który przez wieki pozostawał zapieczętowany. W jego wnętrzu badacze odkryli liczne greckie amfory do wina.

Etruski grób odkryty w jednym z najbardziej zamożnych miast dawnej Etrurii w Vulci przetrwał upływ ponad 2,5 tys. lat w niemal idealnym stanie. Wewnątrz tego miejsca pochówku archeolodzy odkryli dwa pomieszczenia oraz rozmaite rzadkie i cenne artefakty. Za prace wykopaliskowe w tym miejscu odpowiada Fundacja Vulci, która współpracuje z Inspektoratem Archeologii, Sztuk Pięknych i Krajobrazu prowincji Viterbo i południowej Etrurii, informuje portal „Greek Reporter„.

Otwarcie dużego, dwukomorowego grobowca nie było łatwym zadaniem. Wejście do niego blokowały liczne płyty z tufu, które trzeba było ostrożnie usuwać, jedna po drugiej. Jak donosi portal Jak donosi „Siviaggia”, obie komory, pochodzące z VII wieku p.n.e., zostały starannie wyrzeźbione w miękkiej tufie wulkanicznej. W pierwszej komorze znajdowały się cztery etruskie amfory transportowe, które były przeznaczone do przechowywania wina lokalnej produkcji. Z kolei w drugiej komorze badacze odsłonili różnorodne amfory i ceramikę pochodzące z terenów wschodniej Grecji, takich jak Jonia, czy Korynt. Oprócz tego w jej wnętrzu nie brakowało zabrakło takich regionalnych starożytnych przedmiotów, jak unikalna dla tej części antycznej Italii czarna ceramika bucchero.

Eksperci są zdania, że amfory odkryte wewnątrz drugiej komory pochodzą dokładnie z greckiej wyspy Chios, będącej miejscem produkcji jednego z najbardziej cenionych w starożytnym grecko-rzymskim świecie śródziemnomorskim win. W komorze „B” znajdowały się także: misa i różne żelazne przedmioty. Etruria, będąca centralnym regionem dawnej cywilizacji etruskiej, posiadała żyzne tereny, które idealnie nadawały się do prowadzenia winnic. Jak dowodzą specjaliści, Etruskowie byli specjalistami w uprawie i produkcji wysokiej jakości win.

W grobowcu, często nazywanym „Grobem Srebrnych Dłoni”, archeolodzy odkryli niedawno także obrus, który był wykorzystywany podczas etruskiej tradycji „ostatniego posiłku”. Sposób rozmieszczenia poszczególnych obiektów w tym grobowcu wyraźnie wskazuje, że to miejsce pochówku było przeznaczone dla zamożnej rodziny etruskiej. Simona Carosi, archeolog odpowiedzialna za Park Archeologiczno-Przyrodniczy, podkreśliła, że odkrycie to odsłania kolejne fakty na temat tradycji starożytnych uczt pogrzebowych jakie były organizowane przez Etrusków. Nekropolia Osteria dell’Osa w Vulci może poszczycić się licznymi bezcennymi skarbami archeologicznymi, takimi jak tajemniczy grobowiec „Słońca i Księżyca”, czy grobowiec Sfinksa, które są datowane na VI wiek p.n.e.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się