Pliniusz Starszy
Fot. Italian Ministry of Culture

We Włoszech odkryto willę Pliniusza Starszego zniszczoną przez erupcję Wezuwiusza

Na terenie nadmorskiego miasta Bacoli, które znajduje się niedaleko Neapolu we Włoszech, znaleziono pozostałości po budynku zniszczonym przez erupcję Wezuwiusza w 79 r. n.e. Znaleziskiem tym okazała się pokaźna willa, której właścicielem najprawdopodobniej była jedna z najbardziej znanych rzymskich osobistości I wieku n.e., jaką był Pliniusz Starszy. 

W trakcie budowy placu zabaw w Bacoli nieoczekiwania zostały odkopane pozostałości po luksusowej willi, w której najprawdopodobniej mieszkał Pliniusz Starszy – rzymski historyk i filozof, który był bezpośrednim świadkiem erupcji Wezuwiusza. Naukowcy są przekonani, że to właśnie z tego niedawno odkrytego budynku pisarz obserwował kataklizm, który przyniósł zgubę Pompejom i ich mieszkańcom, wliczywszy w to samego Pliniusza Starszego. Erupcja Wezuwiusza w 79 r. n.e. doprowadziła do zniszczenia Pompejów i innych miast w regionie, a także śmierci 16 tys. osób. 

Archeolodzy są przekonani, że odkryty budynek został wybudowany na początku I wieku n.e. Prowadzone obecnie wykopaliska odsłoniły podłogi i ściany wyłożone kafelkami, a także wykonane z tufu wulkanicznego (typ skały osadowej) grube kamienne ściany, które stanowiły część 10 przestronnych pokoi, i taras z pięknym widokiem na morze, informuje portal „Live Science„. Willa Pliniusza Starszego znajdowała się na skraju cypla w Bacoli, z którego to był majestatyczny 360-stopniowy widok na Zatokę Neapolitańską wraz z wyspami Ischia i Procida, a także oddalonego o 30 km po drugiej stronie Wezuwiusza. Na skutek aktywności wulkanicznej w regionie grunt części cyplu zaczął się osuwać, co doprowadziło do tego, że część pozostałości po willi znalazła się pod wodą.

Gaius Plinius Secundus, znany częściej po prostu jako Pliniusz Starszy, w czasie erupcji Wezuwiusza zasłynął ze swojej akcji ratowniczej, w trakcie której jako praefectus classis rzymskiej marynarki wojennej dowodząc kilkoma galerami wyruszył, aby ewakuować ludzi z miejsc najbardziej dotkniętych przez kataklizm. Jak przekazał Pliniusz Młodszy, siostrzeniec i adoptowany syn Pliniusza Starszego, w trakcie tej bohaterskiej aktywności sam jednak jego wuj poniósł śmierć, w wyniku zatrucia się toksycznymi wulkanicznym gazami.

Chociaż zdecydowana większość archeologów jest zdania, że odkryta willa należała do Pliniusza Starszego, gdyż niemal idealnie pasuje ona do jego opisów własnej rezydencji, w których wspominał chociażby o wspaniałym widoku na wulkan znajdując się po drugiej stronie zatoki, to jak dowodzi część specjalistów nie można wykluczyć, iż należała ona do innego wpływowego rzymskiego obywatela. Wszystko wskazuje jednak, iż należała ona do Pliniusza Starszego i to właśnie na dziedzińcu tej willi organizował pokaźne bankiety, na które byli zapraszani przedstawicieli rzymskich elit. Sam Pliniusz był właścicielem nie jednej, a kilku takich okazałych rezydencji. 

Jak zapowiadają badacze, wykopaliska na terenie willi zniszczonej przez erupcję Wezuwiusza 1945 lat temu będą kontynuowane w okresie następnych kilku miesięcy. W trakcie dalszych prac naukowcy maja nadzieję na dowiedzeniu się jeszcze więcej o samym budynku, ale także na temat samego dawnego miasta Misenum, na obszarze którego leży dzisiejsze miasto Bacoli. Archeolog Simon Formula powiedział, że wykopaliska w głębszych warstwach mogą ujawnić więcej pomieszczeń willi, a być może nawet freski. 

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się