wino

Jak smakuje wino ze starożytnego Rzymu?

Jeszcze do niedawna wśród badaczy antyku panowało przekonanie, że wino produkowane na terenach Imperium Rzymskiego nie było wysokiej jakości.  Do naszych czasów zachowały się przekazy o sprytnych handlarzach, którzy maskowali pośledni aromat wina przyprawami, nektarami i innymi „ulepszaczami smaku”. Najnowsze badania ujawniają jednak, że historycy mogli nie doceniać rzymskich win.

Wiele informacji na temat jakości starożytnego alkoholu dostarcza analiza naczyń,  w których był zwykle przechowywany. Zdaniem badaczy, wykonane z gliny amfory mogły być znacznie lepszym naczyniem niż wcześniej sądzono. Zespół naukowców porównał warunki przechowywania win w takich właśnie pojemnikach z współczesnymi, metalowymi zbiornikami na wino”.

Z racji swojego podłużnego kształtu, rzymskie naczynia w naturalny sposób dopuszczały do wina powietrze, które wpływa na kluczowy moment fermentacji. Zwykle jest to ogromna przeszkoda w procesie tworzenia wina, ale starożytni winiarze radzili sobie z tym problemem poprzez użycie ciężkich substancji, takich jak żywica sosnowa. Służyły one do odcinania wina od powietrza. Rozwiązawszy ten problem, Rzymianie mogli liczyć na znacznie lepszy smak swoich win. Współcześnie ochrona fermentacji jest oczywistą praktyką dla producentów win, ale w starożytności była prawdopodobnie rezultatem licznych eksperymentów.

Istotny był również kształt naczyń, w których powstawało rzymskie wino. Ich zaokrąglony kształt sprzyjał równemu rozprowadzaniu aromatu, co na pewno wpływało pozytywnie na smak trunku. Co więcej, antyczna metoda zakopywania alkoholu pod ziemią również miała swoje praktyczne zastosowania. Schowane przed słońcem, „podziemne” wino miało stałą temperaturę, której stabilność jest jednym z kluczowych warunków dobrej fermentacji.

Dzięki badaniom, znany jest też zaskakujący kolor rzymskich win. Starożytni twórcy alkoholu zwykle nie usuwali skórek winogron ani pestek, które rozkładały się podczas fermentacji, wpływając na kolor całego roztworu. Wiele rzymskich win miało więc złoty kolor, dzisiaj określany jako „pomarańczowe wino”.

Archeologowie, którzy przeprowadzili badania sposobu produkcji antycznych produkcji zaznaczają, że starożytni Rzymianie, pomimo dysponowania prostszymi narzędziami stosowali te same praktyki, co współcześni producenci a ich wino mogło nie różnić się tak bardzo od naszego.

Maciej Bzura

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się