włoskie znaleziska w Luwrze

Włoskie znaleziska archeologiczne odnalezione w Luwrze. Włochy chcą zwrotu

Ministerstwo kultury Włoch odnalazło swoje skradzione w latach 80. i 90. XX w. cenne znaleziska archeologiczne w muzeach Francji, w tym w Luwrze. Na szczęście Francuzi chcą współpracować.

Włoskie znaleziska archeologiczne zostały odnalezione w zbiorach muzeów we Francji w wyniku wewnętrznego śledztwa prowadzonego przez włoskie ministerstwo kultury – donoszą włoskie media. Okazało się, że kilka cennych artefaktów jest nawet w zbiorach samego Luwru – najbardziej rozpoznawalnego na świecie muzeum we Francji. Wśród nich jest pochodząca z V. w. przed Chrystusem grecka amfora oraz dwa kratery – specjalne starożytne naczynia używane przez Greków, Etrusków i Rzymian do mieszania wina z wodą.

Wszystkie znaleziska zostały skradzione między rokiem 1982 a 1995 z Włoch i puszczone na nielegalny rynek dzieł sztuki, gdzie – jak się okazuje – zakupiły je francuskie muzea. Był to czas, gdy instytucje kultury nie zwracały jeszcze szczególnej uwagi na legalność pochodzenia kupowanych dzieł.

O sprawie miał poinformować dyrektorów francuskich muzeów, w tym dyrektora Luwru minister kultury Włoch, przedstawiając im w ubiegłym roku listę siedmiu odnalezionych u nich skradzionych dzieł włoskich. Francuzi od razu podjęli współpracę, chcąc do końca wyjaśnić sprawę i o ile potwierdzi się nielegalność pochodzenia danych dzieł – zwrócić je Włochom.

„Jestem przekonany, że wszystkie dzieła o wątpliwym pochodzeniu są plamą na zbiorach Luwru. Bezwzględnie musimy wziąć na siebie odpowiedzialność i dokładnie i przejrzyście zbadać, co się stało” – powiedział cytowany przez Le Monde dyrektor Luwru Laurence Des Cars.

„Cieszę się, że tak wielka instytucja kultury, jak Luwr, uznaje moją prośbę, którą skierowałem przy okazji spotkania w Paryżu z dyrektorem Laurencem Des Carsem, które odbyło się w lutym ubiegłego roku” – komentuje włoski minister kultury Gennaro Sangiuliano. – Dzieła zostały skradzione i nielegalnie wywiezione z Włoch, co rodzi kwestię ich zwrotu. Doprowadziło to do wciąż trwającego konstruktywnego dialogu między Ministerstwem Kultury a muzeum francuskim, którego wspólnym celem jest ochrona dziedzictwa kulturowego i zwalczanie nielegalnego handlu dobrami kultury – mówi minister.

Anna Druś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się