Tinos
Ryc. Mapa Tinos autorstwa Giacomo Franco (1597)

Wyspa Tinos – bizantyjski bastion na Morzu Egejskim

W trakcie najnowszych prac archeologicznych na greckiej wyspie Tinos położonej na Morzu Egejskim, w archipelagu Cyklad, została ujawniona nieznana wcześniej kluczowa rola tego miejsca w okresie Cesarstwa Bizantyjskiego. Zdaniem badaczy ostatnie odkrycia te rzucają również nowe światło na historię całego regionu.

Wstępne wyniki projektu badawczego „Bizantyjskie i łacińskie Tinos w obliczu starych i nowych danych archeologicznych” zostały zaprezentowane w amfiteatrze greckiej Narodowej Fundacji Badawczej, znanym jako „Leonidas Zervas” – nazwanym tak na cześć XX-wiecznego greckiego chemika. To naukowe przedsięwzięcie było wynikiem współpracy pomiędzy Eforatem Starożytnej Historii Cyklad z Greckiego Ministerstwa Kultury i Instytutem Badań Historycznych (IHR).

„Prowadzone przez nasz zespół badania na Tinos są pierwszymi tego typu pracami archeologicznymi, które dotyczą historii wyspy w epoce średniowiecza” – stwierdził Dimitris Athanasoulis, kierujący całym projektem. Ekspert dodał, iż Tinos było ważnym punktem strategicznym na mapie średniowiecznej Grecji oraz stwierdził, że pełniło ono kluczową rolę w zapewnianiu swobodnej żegludze po tej części Morza Egejskiego. W trakcie badań archeologicznych zespołu zostało potwierdzone krytycznie ważne znaczenie Tinos i jego aktywny rozwój w czasach bizantyjskich, informuje portal „Greek Reporter„.

„Dzięki przeprowadzonym badaniom odkrytej na Tinos ceramiki, a także znaleziskom pochodzącym z miasta Chora wiemy, że lokalny port istniał w tym miejscu już od późnych czasów rzymskich – tj. od III i IV wieku n.e. Po przeprowadzeniu jego dość istotnej przebudowy istniał on jeszcze do VIII wieku, czyli do czasów bizantyjskich” – powiedział  Athanasoulis. Jak potwierdziły najnowsze badania innym istotnym zabytkiem z okresu czasów Cesarstwa Bizantyjskiego na wyspie jest górująca nad nią twierdza Agia Eleni, która jest położona w jej centralnym miejscu na wzgórzu Xoburgos. Ta imponująca fortyfikacja powstała w VII wieku n.e.

Budowa twierdzy na Tinos było częścią większych i szerszych inwestycji jakie były prowadzone przez Bizancjum we wczesnym średniowieczu w regionie Cyklad w obliczu ekspansji islamu i inwazji arabskiej na Cesarstwo. Sieć twierdz w archipelagu Cyklad na Morzu Egejskim miały zapewnić Bizantyjczykom utrzymanie całkowitej kontroli nad kluczowym dla nich akwenem morskim. Każda z wysp posiadała przynajmniej jeden zamek.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się