Wystawy we Francji Gazeta Na Niedzielę

Wystawy we Francji. Nasze rekomendacje

Przedstawiamy wybór pięciu wystaw, które warto zobaczyć obecnie we Francji. Od Lille po Tuluzę, od Hawru po Niceę francuskie muzea – zarówno te największe, jak i mniejsze, poświęcone artystom związanym z francuskimi regionami i inspirującym się bogactwem ich krajobrazów – przez cały rok proponują bogatą ofertę wystaw.

1. Lens: Animaux fantastiques

W filii Luwru w Lens można obejrzeć wystawę poświęconą obecności zwierząt fantastycznych w kulturze. Smoki, gryfony czy feniksy nie przestają fascynować twórców i zajmują stałe miejsce w sztuce i kulturze, od dawnego malarstwa i literatury po współczesne filmy i seriale. Wystawa w Louvre-Lens bada różnorodność znaczeń nadawanych ukazywanym w sztuce zwierzętom fantastycznym, budzącym jednocześnie podziw i lęk, będącym odbiciem podświadomości i lęków człowieka. Na wystawie prezentowane jest 250 dzieł – rzeźb, obrazów, ale również filmów – od antyku do współczesności, opowiadających historie najbardziej znanych zwierząt fantastycznych i ukazujących fascynację, jaką one wywołują wśród twórców i odbiorców sztuki.

Animaux fantastiques, do 15 stycznia 2024 r. Louvre-Lens, 99 rue Paul Bert, Lens (Nord – Pas-de-Calais) 

2. Le Cannet: On sort ! Les loisirs avec Bonnard et son époque

Wystawa w Musée Bonnard w Le Cannet poświęcona jest rozrywkom w belle époque, które były wówczas popularne wśród różnych grup społecznych. Wiejskie zabawy i bale wyższych sfer, łyżwy i pływanie łódką, kawiarnie i kabarety, spektakle i koncerty były częstym tematem dzieł artystów, m.in. Pierre’a Bonnarda i współczesnych mu twórców, jak Raoul Dufy, Félix Vallotton czy Henri de Toulouse-Lautrec. Wystawa pokazuje przez pryzmat dzieł Bonnarda i innych malarzy różne rozrywki w belle époque jako jeden z aspektów zmieniającego się społeczeństwa i nowoczesności w kulturze, której symbolem stał się Paryż.

On sort ! Les loisirs avec Bonnard et son époque, do 5 listopada 2023r. Musée Bonnard, 16 boulevard Sadi Carnot, Le Cannet (Lazurowe Wybrzeże)

3. Vire: La fabrique des parfums. Roger & Gallet, une marque iconique

W Vire można zobaczyć wystawę poświęconą marce perfum Roger & Gallet. Wystawa opowiada historię sukcesu powstałej w 1862 roku firmy i jej założycieli, nieznanych wcześniej w świecie luksusu, którzy stworzyli jedną z najbardziej ikonicznych francuskich marek perfum. Historia marki i jej twórców, pochodzących z Vire, staje się na wystawie punktem wyjścia do pokazania historii wyrobu perfum we Francji. Wystawa, która według organizatorów ma być „prawdziwym doświadczeniem olfaktorycznym”, pokazuje również historię perfum przez zapach: zwiedzający mogą m.in. poczuć odtworzony zapach wody kolońskiej z 1806 r., używanej przez wyższe sfery w XIX wieku.

La fabrique des parfums. Roger & Gallet, une marque iconique, do 5 listopada 2023r. Musée de Vire Normandie, Square du Chanoine Jean Héroult, Vire (Normandia)

4. Saint-Tropez: Henri-Edmond Cross. Dans la lumière du Var

W Musée de l’Annonciade w Saint-Tropez trwa wciąż lato – za sprawą pełnych życia i barw obrazów Henriego-Edmonda Crossa, namalowanych pod słońcem południowej Francji. Na wystawie można zobaczyć dzieła neoimpresjonisty powstałe w latach 1891–1910, przedstawiające Prowansję i południowe wybrzeże Francji i oddające piękno skąpanych w słońcu krajobrazów Morza Śródziemnego. Wystawa pokazuje inspirację, jaką pochodzący z północnej Francji Henri-Edmond Cross znalazł w Prowansji, ale również ewolucję jego stylu, który stopniowo stawał się coraz bardziej swobodny i obfitujący w coraz żywsze barwy.

Saint-Tropez: Henri-Edmond Cross. Dans la lumière du Var, do 14 listopada 2023r. Musée de l’Annonciade, 2 place Grammont, Saint-Tropez(Lazurowe Wybrzeże)

5. Paryż – Van Gogh à Auvers-sur-Oise. Les derniers mois

W Musée d’Orsay trwa wystawa poświęcona ostatnim miesiącom życia van Gogha, które malarz spędził w miejscowości Auvers-sur-Oise, niedaleko Paryża. Artysta namalował wówczas niemal 80 obrazów, z których część należy do najważniejszych w jego dorobku, jak Kościół w Auvers czy Pole pszenicy z krukami. Na wystawie można zobaczyć ponad 40 obrazów z tego okresu w twórczości Van Gogha. Do dzieł powstałych w Auvers-sur-Oise należą głównie pejzaże, przedstawiające miejscowość i otaczające je pola, ale również martwa natura i portrety.

Van Gogh à Auvers-sur-Oise. Les derniers mois, do 4 lutego 2024r. Musée d’Orsay, 1 rue de la Légion d’Honneur, Paryż

Julia Mistewicz

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się