piramidy

Zagadka starożytnych egipskich piramid rozwiązana? Odkryto zaginioną odnogę Nilu

Zespół badaczy z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Wilmington odkrył, że piramidy prawdopodobnie zostały zbudowane wzdłuż zaginionej, starożytnej odnogi Nilu, która obecnie jest ukryta pod pustynią i polami uprawnymi. Jak dowodzą specjaliści odkrycie to może być rozwiązaniem zagadki w jaki sposób powstało 31 piramid, w tym słynna piramida w Gizie sprzed 4 tys. lat.

Od wielu lat znaczna część archeologów była przekonana, że starożytni Egipcjanie przy budowie piramid musieli korzystać z pobliskiej drogi wodnej wykorzystywanej do transportu materiałów budowlanych takich jak kamienne bloki. Jednak aż do teraz nikt nie był pewien dokładnej lokalizacji, kształtu, rozmiaru ani bliskości tej mega drogi wodnej względem miejsca, w którym obecnie znajdują się piramidy – twierdzi jeden z autorów badania, profesor Eman Ghoneim.

W trakcie badań międzynarodowa grupa naukowców wykorzystała zdjęcia satelitarne, mapy historyczne, badania geofizyczne i rdzeniowanie osadów (technika ta jest stosowana przez archeologów w celu odzyskiwania dowodów z próbek), dzięki czemu byli oni w stanie sporządzić mapę odnogę rzeki – która ich zdaniem została zasypana przez wielką susza i burze piaskowe kilka tysięcy lat temu. Jak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie „Communications Earth and Environment”, dzięki technologii radarowej zespołowi udało się przeniknąć przez powierzchnię piasku i uzyskać obrazy ukrytych obiektów.

„Wśród tych obiektów znalazły się zakopane rzeki i starożytne struktury biegnące u podnóża miejsca, w którym obecnie znajduje się zdecydowana większość starożytnych piramid egipskich” – powiedział prof. Eman Ghoneim. Jak dowodzą naukowcy, to odgałęzienie rzeki Nil było wykorzystywane w formie drogi wodnej do transportu ciężkich bloków, sprzętu i ludzi. „Odkrycie zaginionej odnogi Nilu pozwala nam wreszcie w pełni wyjaśnić jak zostały zbudowane piramidy” – powiedziała dr Suzanne Onstine, będąca współautorem badania.

Zespół badaczy odkrył, że odnoga rzeki – która została nazwana jako „Ahramat”, co po arabsku oznacza „piramidy” – miała około 64 km długości i od 200 do 700 metrów szerokości. Ta odnoga Nilu graniczyła z 31 piramidami, które zostały zbudowane między 4700 a 3700 lat temu. Odkrycie tej wymarłej odnogi rzeki pomaga wyjaśnić duże zagęszczenie piramid pomiędzy Gizą a Liszt na obecnie niegościnnym obszarze pustyni Sahary. Bliskość odnogi rzeki względem kompleksu piramid sugeruje, że była ona „aktywna i sprawna na etapie budowy tych okazałych konstrukcji”.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się