SS Nemesis

Zagadka zaginionego statku rozwiązana po 120 latach

SS Nemesis, był okrętem parowym, który w 1904 roku transportował ładunek węgla z miasta Newcastle do Melbourne w Australii. To właśnie podczas tego rejsu ta jednostka zniknęła w odmętach oceanu, a jej zaginięcie długo pozostawało tajemnicą. Teraz jednak nauka pozwoliła odkryć wrak i to jak doszło do zatonięcia.

Dokładna lokalizacja statku przez wiele lat nie była znana. Dopiero w 2022 roku zespół żeglarzy, zajmujący się badaniami dna oceanu natrafił na wrak, który miał później okazać się dawno zaginionym SS Nemesis. Wkrótce potem CSIRO, rządowa agencja naukowa Australii rozpoczęła badania, mające zidentyfikować te odkrycie. 

Eksperci najpierw przeprowadzili dokładny skan morskiego dna wokół wraku, a następnie rozpoczęli systematyczną inspekcje wnętrza statku. Było to możliwe dzięki podwodnym, zdalnie kierowanym kamerom. Badacze odkryli w ten sposób uszkodzenia rufy oraz dziobu okrętu, informuje portal „Phys.org„. 

Zdjęcia głębinowe mają posłużyć też do stworzenia trójwymiarowego modelu okrętu, który ma służyć do dalszych badań nad ostatnim rejsem tej jednostki. Metoda batymetrii oraz nagrania uzyskane dzięki specjalistycznym kamerom głębinom pozwoliły zidentyfikować ten wrak jako SS Nemesis, po którym ślad zaginął 120 lat temu.

Był to początkowo okręt pasażerski, ale po jakimś czasie został przerobiony na jednostkę handlową. To właśnie taką rolę SS Nemesis pełnił w lipcu 1904 roku, gdy rozpoczął się feralny, ostatni rejs. Zdaniem naukowców zajmujących się sprawą tego zatonięcia, okręt napotkał sztorm niedługo po wypłynięciu z portu i to właśnie ona miała pochłonąć życie 32-osobowej załogi. Badacze zajmujący się tą sprawą przekazali mediom, że rodziny zmarłych marynarzy mogą dzięki temu wiedzieć, co stało się z ich przodkami. 

Co więcej, eksperci zaznaczają, że jest to tylko jeden z wielu wraków spoczywających na dnie wybrzeży Australii. Wiele z nich nie zostało jeszcze znalezionych, a przyczyny ich zatonięcia dalej pozostają nieznane. Najnowsze technologia ułatwiają poszukiwania zaginionych statków, w tym między innymi dwa statki pochodzące z czasów dynastii Ming, odkryte w Morzu Chińskim, a także okręt Africa, który zatonął w amerykańskim jeziorze Huron w 1895. 

Maciej Bzura

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się