złote zapięcie
Fot. The Trustees of the British Museum

Złote zapięcie sprzed 3 tys. lat. Zaskakujące znalezisko w Anglii

Na terenie położonego w środkowej Anglii hrabstwa Staffordshire archeolog-amator odkrył niezwykłe złote zapięcie sprzed 3 tys. lat, które w czasach późnej epoki brązu (w Wielkiej Brytanii przypada ona na lata od 1000 do 800 r. p.n.e.) były używane do zapinania odzieży.

Licząca kilka tysięcy lat ozdoba została odkryta przez archeologa-amatora Jonathana Needhama, który znalazł skarb za pomocą swojego wykrywacza metali, poinformowało Muzeum Londyńskie. Szczęśliwy odkrywca zgodnie z wymogami prawnymi wynikającymi z ustawy o skarbach z 1996 r. powiadomił o swoim znalezisku najbliższą odpowiednią instytucję kultury, którą okazało się Muzeum Derby. Jak stwierdził Needham, przybyli na teren miejsca w którym zostało dokonane znalezisko eksperci oszacowali jego wiek na 3 tys. lat oraz stwierdzili, iż powstało ono w późnej brytyjskiej epoce brązu. „Wtedy właśnie mogliśmy rozpocząć świętowanie. Wszyscy byliśmy pod wielkim wrażeniem tego skarbu” – powiedział w rozmowie z BBC News znalazca złotej zapinki.

Pracownicy Muzeum Londyńskiego ustalili, iż wspaniale zachowany starożytny przedmiot został najprawdopodobniej wykonany w sąsiedniej Irlandii. Ich zdaniem stanowił on swego rodzaju kulturowe ogniwo łączące Wielką Brytanię i Irlandię w okresie epoki brązu. Złote zapięcie zostało wykonane techniką kucia młotkowego metalu, a także zawiera uchwyt, który łączy dwie kunsztownie wykonane, wypukłe końcówki w kształcie stożka. Eksperci dowodzą, iż złote zapięcie służyło do zapinania sukienki, spódnicy lub płaszcza ważnej lokalnej postaci. Przedmiot ten zawiera kilka uszkodzeń w postaci zadrapań, które najprawdopodobniej powstały na skutek jego długiego użytkowania, a także mierzy około 13 centymetrów, informuje portal „Live Science„.

Nie jest to pierwsze odkryte w Wielkiej Brytanii tego typu złote zapięcie, gdyż do tej pory znaleziono w sumie siedem takich przedmiotów z epoki brązu. Odkryty niedawno artefakt wyróżnia się jednak na tle pozostałych wiekowych zapięć świetnym staniem zachowania – zdaniem archeologów jest to wręcz najlepiej zachowany tego typu obiekt. Właśnie z uwagi na ten fakt Muzeum Brytyjskie przyznało temu odkryciu status jednego z najważniejszych znalezisk archeologicznych w Wielkiej Brytanii w roku 2022. Tuż za nim w rankingu tym znalazł się wykonany z rzeźbionych kości różaniec oraz skarbiec złotych monet z epoki żelaza, które były ukryte w pustym naczyniu z krzemienia.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się