Kalmar
Fot. Arkeologerna

Złoty pierścień i kryształowy amulet. Zaskakujące średniowieczne znaleziska z miasta Kalmar

Na terenie średniowiecznego miasta Kalmar, w prowincji Smalandia, w Szwecji archeolodzy z Państwowego Muzeum Historycznego w trakcie wykopalisk odkopali ponad 30 tys. zabytkowych przedmiotów. Spośród nich szczególnie interesujące okazały się dwa wyjątkowe znaleziska, w postaci złotego pierścienia i kryształowego amuletu z rzeźbionymi postaciami.

Prace archeologiczne realizowane w mieście Kalmar są prowadzone w ramach dwuletniego projektu badawczego. Naukowcy w ich czasie odkopali pozostałości po około 50 średniowiecznych działkach, kilkanaście ulic i fragmenty wiekowych murów miejskich. Badania te pozwoliły odtworzyć życie codzienne mieszkańców średniowiecznego Kalmaru na przestrzeni okresu 400 lat, od 1250 do 1650 roku.

Dyrektor projektu Arkeologerna, odpowiadający za kierowanie wykopaliskami Magnus Stibéus, zaznaczył, iż w trakcie wykopalisk prowadzonych w Kalmarze poszerzono wiedzę na temat życia codziennego w średniowiecznym szwedzkim mieście. „W trakcie wykopalisk udało nam się odsłonić średniowieczną przeszłość miasta, a także mieliśmy okazję zbadać to jak ludzie kiedyś żyli, co jedli i pili oraz jak to zmieniło się na przestrzeni czasu. Archeologia jest niczym wizjer w historię średniowiecza, który daje nam lepszy wgląd w to jak wyglądało życie setki lat temu”.

Wśród najbardziej niezwykłych znalezisk znalazły się rzadki szklany alsengem i złoty pierścionek, które zostały odkryte na składowiskach śmieci. Złoty pierścień był ozdobiony motywem Chrystusa. Powstał on w XIV wieku i biorąc pod uwagę jego niewielki rozmiar badacze uważają, że nosiła go kobieta. Najprawdopodobniej w nieznanych okolicznościach cenny artefakt zaginał, na co wskazuje jego nieomal idealny stan zachowania. Podobne pierścienie zostały znalezione w innych regionach Fennoskandii, wliczywszy Północną Finlandię, czy prowincję Östergötland i Uppland, informuje portal „Arkeonews„.

Dużą uwagę naukowców przykuło również drugie zaskakujące odkrycie w postaci szklanego alsengemu, który jest również znany pod nazwą amuletu pielgrzyma. Na odkrytym artefakcie znajdują się trzy rzeźbione postaci. Amulety te były wykonane z małych kryształowych kamieni, określanych jako „alsengemmer”. Były one wykorzystywane zarazem w celach religijnych, jak i świeckich. Szczyt ich popularności przypada na XIII-XIV wiek, a ich nazwa pochodzi od duńskiej wyspy, na której po raz pierwszy to zostały znalezione. Jak przekazali badacze, odkryty mały szklany kamień jest potłuczony, więc prawdopodobnie został wyrzucony około 400 lat temu.

Oprócz tych dwóch skarbów na uwagę z pewnością zasługują takie artefakty z Kalmaru jak wiele odkrytych kul armatnich, kule do muszkietów i pistoletów, miecze i inne znaleziska, które są związane z wojną kalmarską z 1611 roku, podczas której miasto zostało zaatakowane przez Duńczyków. W ruinach miasta był ukryty także niezwykły kamień runiczny.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się