Związki organiczne

Związki organiczne w asteroidach powstają w chłodniejszych regionach Wszechświata

25 grudnia 2023, Emil GOŁOŚ
Nauka

Związki organiczne zwanye wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi (WWA) wyekstrahowane z asteroidy Ryugu i meteorytu Murchison wykazała, że niektóre z nich prawdopodobnie powstały w zimnych obszarach przestrzeni kosmicznej między gwiazdami, a nie w gorących regionach w pobliżu gwiazd, jak wcześniej sądzono. Odkrycie to otwiera nowe możliwości badania życia pozaziemskiego.

Naukowcy z Curtin’s University WA-Organic and Isotope Geochemistry Center (WA-OIGC) przeprowadzili kontrolowane spalanie roślin w celu wytworzenia WWA w celu porównania z próbkami pozyskanymi z asteroid. Ich praca badawcza, zatytułowana „Polycyclic aromatic hydrocarbons in samples of Ryugu formed in the interstellar medium”, została opublikowana w czasopiśmie Science.

Profesor Kliti Grice, dyrektor WA-OIGC, stwierdził, że WWA to związki organiczne składające się z węgla i wodoru, które są powszechne na Ziemi, ale występują również w ciałach niebieskich, takich jak asteroidy i meteoryty.

„Przeprowadziliśmy eksperymenty kontrolowanego spalania na australijskich roślinach, które zostały izotopowo porównane z WWA z próbek asteroidy Ryugu, które zostały pozyskane przez japońską sondę kosmiczną w 2020 roku, oraz meteorytu Murchison, który rozbił się w Australii w 1969 roku. Wiązania między lekkimi i ciężkimi izotopami węgla w WWA zostały przeanalizowane w celu ujawnienia temperatury, w której zostały uformowane” – mówi profesor Grice.

„Stwierdzono, że wybrane WWA z Ryugu i Murchisona mają różne właściwości: mniejsze prawdopodobnie powstały w zimnej przestrzeni kosmicznej, podczas gdy większe prawdopodobnie powstały w cieplejszych środowiskach, takich jak w pobliżu gwiazdy lub wewnątrz ciała niebieskiego.

Współautor badania dr Alex Holman, również pracownik WA-OIGC, powiedział, że zrozumienie składu izotopowego WWA pomaga odkryć warunki i środowisko, w którym powstały te cząsteczki, oferując wgląd w historię i chemię ciał niebieskich, takich jak asteroidy i meteoryty.

„Badania te dają nam cenny wgląd w to, jak związki organiczne tworzą się poza Ziemią i skąd pochodzą w kosmosie” – stwierdza dr Holman.

Zastosowanie zaawansowanych technologicznie metod i kreatywnych eksperymentów wykazało, że wybrane WWA na asteroidach mogą powstawać w zimnej przestrzeni kosmicznej.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.03.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się