motyle

Żywe motyle na wystawie w łódzkiej Palmiarni

Palmiarnia w Łodzi przez cały sierpień będzie prezentować żywe motyle z różnych części świata. Specjalnie dla nich przygotowano w palmiarni pomieszczenie, w którym odtworzono specyficzny klimat Ameryki Środkowej oraz zgromadzono gatunki roślin, których nektar stanowi pokarm dla motyli.

Żywe motyle, tropikalna roślinność

Pomysłodawcy wystawy chcieli, aby zebrane żywe motyle czuły się w łódzkiej Palmiarni jak u siebie oraz aby ich miłośnicy mogli je obserwować niemal tak, jak w naturze. Dlatego zwiedzający będą tu spacerować wśród tych latających owadów po ścieżkach zarośniętych tropikalną roślinnością, która jednocześnie będzie karmnikiem dla owadów.  Na potrzeby wystawy zgromadzono w Łodzi rośliny, które ze względu na ilość produkowanego nektaru i kształt kwiatów umożliwiają pozyskiwanie przez motyle substancji odżywczych. 

„W Łodzi będzie można podziwiać motyle z rodzajów Caligo, Morpho, Papilio, Archaeoprepona, Heliconius, czarujących swoją barwą i wielkością. Zdarza się, że owady podczas lotu wśród tropikalnych roślin siadają na ramionach zwiedzających” – zapowiada Paweł Śpiechowicz z UMŁ w Łodzi. 

Niektóre motyle z grupy Archaeoprepona mają ponad 10 cm rozpiętości skrzydeł, a Papilio, znany jako paź królowej żywi się nektarem i rosą, a jego kokon przypomina zielony liść, dzięki czemu jest doskonale zamaskowany na gałęziach.

Największą atrakcją wystawy mogą być motyle Morpho. Niektóre gatunki z tego rodzaju zamieszkującego lasy deszczowe w równikowej części Ameryki charakteryzują się intensywnie błękitną barwą skrzydeł, która wydaje się pulsować. Największe żyjące na wolności osobniki mają rozpiętość skrzydeł sięgającą nawet 20 cm.

Dodatkową atrakcją łódzkiej wystawy będą inkubatory ze zgromadzonymi w nich kokonami motyli. Z różniących się barwą, wielkością i kształtem kokonów dokonywać się będzie przekształcanie się poczwarek w dorosłe stadium owada.

Właśnie dlatego jest duża szansa na to, że podczas zwiedzania zobaczymy część cyku życiowego tych owadów, przyjrzymy się ich kokonom oraz będziemy podziwiać przepiękne dorosłe formy. Szczególnie ciekawym widowiskiem, wartym utrwalenia, będzie z pewnością moment wykluwania się motyli z poczwarek.

Organizatorzy zapowiadają również, że oprócz interakcji z żywymi okazami owadów będzie można poszerzyć swoją wiedzę na temat rejonów naturalnego występowania poszczególnych gatunków motyli, pochodzenia nazw oraz roślin wysoko cenionych przez uskrzydlone stworzenia ze względu na ilość produkowanego nektaru i kształtu kwiatów umożliwiającego pozyskiwanie substancji odżywczych przez poszczególne gatunki.

Marek Juśkiewicz/PAP

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się