amerykańska pomoc dla Ukrainy

Amerykańska pomoc dla Ukrainy – ostatnia transza

Administracja USA ogłosiła w środę ostatni tegoroczny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 250 mln dolarów, zawierający m.in. amunicję i elementy systemów obrony powietrznej. Według zapowiedzi Białego Domu jest to ostatnia transza broni, jaką Stany Zjednoczone przekażą bez uchwalenia nowych środków przez Kongres.

Jak przekazał w oświadczeniu sekretarz stanu USA Antony Blinken, najnowszy pakiet zawiera amunicję i komponenty do systemów obrony powietrznej, a także rakiety do systemów HIMARS, amunicję artyleryjską kalibru 155 i 105 mm, pociski przeciwpancerne i ponad 15 mln nabojów do broni palnej. Pentagon w liście przekazanego sprzętu wymienił m.in. rakiety do systemów obrony powietrznej NASAMS oraz pociski Stinger, zestawy przeciwpancerne Javelin, AT-4 i TOW

Biały Dom zapowiadał wcześniej, że ostatni tegoroczny pakiet całkowicie wyczerpie dostępne środki na uzupełnienie amerykańskich magazynów i sugerował, że bez uchwalenia nowych funduszy przez Kongres nie będzie w stanie przekazywać dalej broni Ukrainie. „Konieczne jest, by Kongres działał szybko, tak szybko, jak to możliwe, by działać w interesie naszego bezpieczeństwa narodowego poprzez pomoc Ukrainie w jej obronie i zabezpieczeniu swojej przyszłości” – oznajmił Blinken.

W Kongresie trwa obecnie świąteczna przerwa, która zakończy się 8 stycznia 2024 r. Negocjacje w sprawie nowego pakietu – a właściwie na temat reform imigracyjnych, które są warunkiem Republikanów na zgodę na dodatkowe fundusze dla Ukrainy – mają trwać przez całą przerwę. Przywódcy obu partii w Senacie wyrazili nadzieję, że porozumienie będzie gotowe, gdy tylko izba ponownie zbierze się w Waszyngtonie.

Europa także nie próżnuje. Przyjęto właśnie awaryjny plan dofinansowania Ukrainy kwotą 20 mld euro – jak podał „Financial Times”. Program umożliwiłby Komisji Europejskiej pożyczenie na rynkach kapitałowych do 20 miliardów euro i przekazanie ich Ukrainie. Zaproponowany mechanizm mógłby zostać wdrożony, jeśli na unijnym szczycie zaplanowanym na 1 lutego 2024 r. nie uda się przezwyciężyć weta Viktora Orbana. Program finansowany długiem ominąłby sprzeciw Węgier i pozwoliłby szybko uwolnić pieniądze dla Kijowa.

Schemat jest podobny do zastosowanego w 2020 r., kiedy Komisja Europejska przekazała krajom UE 100 miliardów euro na walkę z pandemią Covid-19. „Financial Times” podkreśla, jak ważne jest, aby mechanizm ten nie wymagał akceptacji wszystkich 27 państw członkowskich UE

W czwartek Rada Europejska zdecydowała podczas spotkania w Brukseli o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą. Węgry zablokowały jednak przyjęcie nowego wsparcia budżetowego UE dla Ukrainy w wysokości 50 mld euro. Dalsze uleganie Budapesztowi zaszkodziłoby wiarygodności Brukseli – oceniają unijni urzędnicy. „Jeśli posuniemy się w tym kierunku zbyt daleko, musimy zdać sobie sprawę, dokąd nas to zaprowadzi” – stwierdził wysoki rangą unijny dyplomata.

Oskar Górzyński/PAP/AJ

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się