grobowiec

Archeolodzy odkryli grobowiec pełen nienaruszonych dzbanów z winem sprzed 5 tys. lat

Wykopaliska prowadzone przez archeologów w starożytnym Abydos, położonym na obszarze dawnego Górnego Egiptu, okazały się niezwykle udane. Grobowiec królowej Meritne zawierał setki dzbanów z winem sprzed 5000 lat.

Zdecydowana większość naczyń została dokładnie zapieczętowana, dzięki czemu przetrwały one w nienaruszonym stanie 5 mileniów. W przypadku części z nich archeologom udało się odnaleźć nawet pozostałości dobrze zachowanych pestek winogron. Kierownik wykopalisk Christiana Köhler, archeolog z Uniwersytetu Wiedeńskiego, była zaskoczona niemal perfekcyjnym stanem dzbanów z winem i pozostałych przedmiotów nagrobnych odnalezionych w grobowcu pierwszej kobiety-faraona, informuje Smithsonian Magazine.

„Biorąc pod uwagę, że są to pozostałości życia i działań ludzi sprzed 5000 lat, to jesteśmy wprost oszołomieni niesamowitymi szczegółami, które napotykamy podczas naszych badań, w tym doskonale zachowanymi pestkami winogron, rękodziełami, a nawet śladami stóp w błocie” – stwierdziła Köhler w wywiadzie dla Artnet.

Zdaniem Emlyna Dodda, niezaangażowanego w badania w Abydos archeologa z angielskiego Instytutu Studiów Klasycznych, dalsza analiza wiekowych dzbanów z winem może rzucić nowe światło na sztukę starożytnego winiarstwa. Jego zdaniem ”odkrycie nienaruszonych dzbanów z winem w Abydos, wraz z dobrze zachowanymi pestkami winogron, ma potencjał, aby znacznie poszerzyć naszą wiedzę na temat niektórych z najwcześniejszych metod produkcji, a także wykorzystania i handlu winem w starożytnym regionie Morza Śródziemnego i Afryki Północnej. Analiza wnętrza odkrytych dzbanów może przykładowo pomóc naświetlić skład chemiczny wina, które kiedyś znajdowało się w środku, ujawniając jego profil smakowy i wszelkie użyte dodatki”.

Zespół Köhler nie zamierza jednak spocząć na niezwykłym okryciu, gdyż głównym celem jego prac jest dowiedzenie się więcej o panowaniu Meritneit, która żyła około 3000 r. p.n.e.  „Jestem prawie pewna, że kiedy zakończymy prace wykopaliskowe w tym ogromnym kompleksie, to dowiemy się więcej” – stwierdziła austriacka archeolog. Prace archeologiczne w grobowcu doprowadziły również do okrycia inskrypcji zgodnie z którymi egipska monarchini była osobiście odpowiedzialna za najważniejsze urzędy państwowe w starożytnym Egipcie, w tym królewski skarbiec. „Była prawdopodobnie najpotężniejszą kobietą swoich czasów. Dzisiejsi badacze spekulują, że Meritneit mogła być pierwszą kobietą-faraonem” – dowody zespół w oświadczeniu Uniwersytetu Wiedeńskiego.

Część badaczy pozostaje jednak sceptyczna wobec tych twierdzeń. „Żony i córki nie były zwykle brane pod uwagę w kontekście sukcesji królewskiej” – twierdzi Margaret Maitland, główna kuratorka starożytnych kolekcji śródziemnomorskich w Narodowym Muzeum Szkocji. Mimo to wydaje się, że Meritneit cieszyła się „niezwykle wysokim poziomem autorytetu jak na egipską władczynię” – dodała.

Rozległy kompleks grobowy egipskiej królowej obejmuje również groby 41 służących i dworzan. Na podstawie przeprowadzonej analizy naukowcy twierdzą, że grobowce te zostały zbudowane w kilku etapach na przestrzeni długiego okresu czasu. Wniosek ten podważa pogląd zgodnie z którym rytualne ofiary z ludzi miałyby być częścią pochówków królewskich w Egipcie w tym okresie, „co często zakładano we wczesnych badaniach, ale nigdy tak naprawdę tego nie udowodniono” – twierdzi zespół Köhler.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się