twarze

Archeolodzy odkryli tajemnicze kamienne twarze w dotkniętej suszą Amazonii

Najgorsza susza, która dotknęła region Amazonii od dziesięcioleci, doprowadziła do rekordowego spadku poziomu wody w pobliżu ujścia rzek Rio Negro i Solimões do Amazonki. W rezultacie na odsłoniętym skalistym cyplu zostało dokonane niezwykłe odkrycie, kamienne twarze sprzed 1500 lat.

Dotkliwa susza, która nawiedziła Amazonię, ujawniła starożytne ludzkie twarze wyryte w skałach znajdujących się na brzegach dopływów Amazonki. Niektóre z nich zostały odkryte podczas wcześniejszej suszy, ale archeolodzy twierdzą, że tym razem udało im się zidentyfikować zdecydowanie więcej rzeźb. Niezwykłe odkrycie zostało dokonane w mieście Manaus, znajdującym się w północnej Brazylii. Skalne ryciny zostały wyryte na odcinku brzegu w pobliżu ujścia rzek Rio Negro i Solimões do Amazonki, który jest znany jako Ponta das Lajes, informuje portal Arkeonews.

„Odkryte skalne ryciny pochodzą z okresu przedkolonialnego. Nie możemy dokładnie określić ich wieku, ale na podstawie dowodów ludzkiego osadnictwa na tym obszarze uważamy, że liczą one od 1000 do 2000 lat” – powiedział brazylijski archeolog Jaime de Santana Oliveira. Większość rzeźb przedstawia ludzkie twarze – część z nich jest prostokątna, a reszta owalna. Ukazują one różny wachlarz emocji, od uśmiechów po ponure miny. Naukowcy są zdania, że teren, na którym zostały odnalezione rzeźby mógł być miejscem, w którym rdzenni mieszkańcy Amazonii ostrzyli swoje strzały i włócznie na długo przed przybyciem Europejczyków.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się