Będzie gorzej. Na świecie wzrasta przemoc wobec chrześcijan
Organizacja pozarządowa Open Doors (fr. Portes Ouvertes) alarmuje, że w 2023 roku aż około 365 milionów chrześcijan było ofiarami prześladowań. To pięć milionów więcej niż w latach poprzednich.
Według raportu „Globalny indeks prześladowań chrześcijan” chrześcijanie spotkali się z represjami w 78 krajach świata. Wyznawcy w chrześcijaństwa są najbardziej zagrożeni w krajach Afryki Subsaharyjskiej, Ameryce Centralnej oraz w Indiach.
To właśnie w Indiach liczba prześladowanych chrześcijan jest największa. W tamtejszych więzieniach przebywa 2332 wiernych. Stanowią oni ponad połowę z 4125 wszystkich osób pozbawionych wolności z powodów religijnych. Jednocześnie, indyjska populacja chrześcijan jest jedną z najszybciej wzrastających na świecie.
Miejscem, gdzie wiara może być przyczyną uwięzienia jest także Nikaragua. Rządzący tam lewicowy reżim Daniela Ortegi od wielu lat walczy z Kościołem Katolickim. Rok 2023 był czasem wzmożonej ofensywy wymierzonej w chrześcijańską społeczność. W sierpniu ubiegłego roku władze dokonały przejęcia jezuickiego uniwersytetu Środkowej Ameryki, usunięto także z prawnych rejestrów ponad 300 chrześcijańskich organizacji, a w grudniu władzę przeprowadziły fale masowych zatrzymań kapłanów. Podczas tej akcji, nazwanej potem „Czarnymi Świętami” aresztowano kilkunastu kapłanów, w tym biskupa Isidoro Mora Ortegę. Wcześniej zatrzymany został również biskup Rolando Álvarez, który głośno i stanowczo sprzeciwiał się polityce rządzącej partii. Więzieni duchowni zostali jednak niedawno uwolnieni po negocjacjach Nikaragui ze Stolicą Apostolską.
Wśród regionów, gdzie za wiarę chrześcijańską można zapłacić najwyższą cenę, niechlubne pierwszeństwo wiedzie jednak Afryka Subsaharyjska. „Od lat Afryka Subsaharyjska jest regionem, w którym najwięcej chrześcijan jest zabijanych z powodu wiary. Islamscy ekstremiści wykorzystują niestabilność polityczną i słabości w zarządzaniu lub bezpieczeństwie poszczególnych państw, aby rozwijać swoją działalność dżihadystyczną i atakować chrześcijan w Somalii, Nigerii, Mali, Burkina Faso i Mozambiku” – zaznacza raport organizacji Open Doors. W samej Nigerii rok temu za wiarę zabito 4118 chrześcijan, z 4998 wszystkich morderstw w skali globalnej.
To właśnie w Nigerii zginęło 4 misjonarzy, którzy tworzą smutną listę 20 kapłanów i zakonników, którzy w 2023 roku ponieśli śmierć niosąc Dobrą Nowinę w Afryce i Ameryce Południowej. Według raportów Watykanu, od początku XXI wieku na całym świecie zabito 536 misjonarzy. Jednocześnie Afryka coraz częściej staje się kierunkiem papieskich pielgrzymek, wśród których warto wspomnieć ostatnią podróż papieża Franciszka do Demokratycznej Republiki Konga.
Duchowni na innych kontynentach również spotykają się z represjami. Chińska Republika Ludowa nadal dyskryminuje stale rosnącą ilość chrześcijan. Wykorzystując rozwiązania z czasów epidemii COVID-19, komunistyczne władze nadal odmawiają prawa do kultu w ponad 10 tysięcy świątyniach, a w sąsiedniej Korei Północnej wierni nadal muszą spotykać się w zupełnej tajemnicy. Brak jednak dokładnych danych na temat skali prześladowań. Są to jednak inne formy odmawiania dostępu do jednego z praw człowieka — jakim jest wolność religijna i wolność wyznania — niż w przypadku Afryki czy krajów Ameryki Środkowej. Chiny od lat słyną z bardziej skomplikowanych sposobów szykanowania chrześcijan i innych religii, wśród których wspomnieć należy to, co dzieje się w Sinciangu oraz różnorakie sposoby wykorzystywania technologii w celu nieustannego kontrolowania i szpiegowania wiernych, którym za uczestnictwo w nabożeństwach grożą kary i prześladowania.
Przyszłość pokaże, czy konflikty na Biskim Wschodzie, oraz radykalizacja dyskursu politycznego w wielu krajach świata sprawi, że rok 2024 również będzie rokiem rosnącej agresji wobec chrześcijan. Wielu ekspertów spodziewa się jednak, że w rozpoczynającym się właśnie roku chrześcijanom na świecie będzie gorzej, niż w latach poprzednich.
Katarzyna Stańko/PAP/MB