Bundeswehra

Bundeswehra musi być gotowa do wojny w ciągu pięciu lat

Gotowość do wojny to proces, przez który będziemy przechodzić. Ale nie mamy na to nieskończonej ilości czasu – powiedział generalny inspektor Bundeswehry, gen. Carsten Breuer. Wskazując na spostrzeżenia analityków i potencjał militarny Rosji, dodał też, że Bundeswehra ma od pięciu do ośmiu lat na przygotowania.

„Rosja przeszła na gospodarkę wojenną. Jej potencjał rośnie”

.”Nie oznacza to, że dojdzie do wojny. Ale jest to możliwe. A ponieważ jestem wojskowym, mówię: za pięć lat musimy być gotowi do wojny” – podkreślił generalny inspektor Bundeswehry w wywiadzie dla gazety „Welt am Sonntag”. Zapytany, na ile prawdopodobne jest, że Putin sięgnie poza Ukrainę, stwierdził, że przede wszystkim chodzi o intencję. „Rozpoznaję ją u Putina na podstawie tego, co napisał i powiedział – oraz na podstawie jego działań na Ukrainie. Obejmuje to również potencjał militarny. Rosja przeszła na gospodarkę wojenną. Tak więc potencjał obecnie rośnie” – powiedział niemiecki generał.

Zdaniem szefa Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Christopha Heusgena w przypadku przegranej wojny przez Ukrainę nie można wykluczyć rosyjskiego ataku na terytorium NATO.  Christoph Heusgen, zapytany, czy uważa, że Putin jest w stanie przeprowadzić atak na kraj NATO powiedział gazecie „Rheinische Post”: „Oczywiście. Putin wielokrotnie powtarzał, że największą katastrofą XX wieku był upadek Związku Radzieckiego”.

„Jeśli Putin nie przegra wojny na Ukrainie, musimy liczyć się z tym, że sięgnie również po Mołdawię lub kraje bałtyckie”

Władimir Putin chce odbudować Wielką Rosję w granicach byłego Związku Radzieckiego, rosyjskie globalne imperium, w którym będzie rządził jak car – powiedział Heusgen.  „Jeśli Putin nie przegra wojny na Ukrainie, musimy liczyć się z tym, że sięgnie również po Mołdawię lub kraje bałtyckie” – dodał.

Podobne zdanie wyraził sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w wywiadzie dla niemieckiego „Welt am Sonntag”. „NATO nie szuka wojny z Rosją, ale musi być przygotowane na możliwą, trwającą nawet dziesięciolecia konfrontację z tym krajem” – przekonywał.

„Jeśli Putin wygra na Ukrainie, nie będzie żadnej gwarancji, że nie zaatakuje innych państw” – ostrzegł szef NATO. Jego zdaniem najlepszą obroną jest wspieranie Ukrainy i rozbudowa potencjału Sojuszu. „Odstraszanie działa tylko wtedy, gdy jest wiarygodne” – dodał. Podkreślił, że kraje NATO muszą szybko rozbudować swój przemysł zbrojeniowy, zwiększyć produkcję broni i amunicji, tak aby zwiększyć jej dostawy na Ukrainę, a także uzupełnić własne zasoby.

„Władimir Putin już przygotowuje gospodarkę swego kraju na potrzeby długiej wojny”

„Oznacza to przejście od powolnej produkcji w czasach pokoju do szybkiej produkcji w czasach konfliktu” – powiedział Stoltenberg. Sekretarz generalny NATO podkreślił, że Władimir Putin już przygotowuje gospodarkę swego kraju na potrzeby długiej wojny. „Dlatego też musimy zrobić więcej dla naszego bezpieczeństwa” – dodał Stoltenberg w wywiadzie dla niemieckiej gazety.

Berenika Lemańczyk/PAP/AJ

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się