Chiny Xî Jinping

Chiny AD 2024. Noworoczna przemowa Xi Jinpinga

Początek roku to czas wystąpień najważniejszych, światowych polityków. Przywódca Chin rozpoczął swoją noworoczną przemowę od podsumowania osiągnięć swojego kraju w minionym roku. Zaznaczał, że w 2023 Chiny pokonały wiele przeciwności i patrzą w przyszłość z pewnością siebie. Wiele wskazuje na to, że Xi Jinping ma podstawy do takiego optymizmu. Produkt Krajowy Brutto jego kraju cały czas wzrasta, podobnie jak dobrobyt ludności czy chociażby zbiory rolne.

Xî Jinping, sekretarz generalny chińskiej partii komunistycznej poruszył też temat pandemii Covid-19. Zaznaczył, że jego kraj zostawił już czasy wirusa za sobą, a gospodarka Chin będzie dalej mogła dalej wracać do stanu sprzed epidemii. Chiński przywódca zaznaczył, że utrzymano stabilny progres w rozwijaniu nowoczesnych technologii. Dalej trwa także modernizacja polityki energetycznej Chińskiej Republiki Ludowej, która coraz bardziej inwestuje w „zielone” gałęzie biznesu.

Rolnictwo ma 20 rok z rzędu produkować nadwyżki plonów, a środowisko naturalne ma być stopniowo oczyszczane. Eksperci od ochrony przyrody od lat informują jednak, że rząd ChRL nie podaje prawdziwych informacji odnośnie stanu ekosystemu Chin. Ponad 80% wód gruntowych nie nadaje się do spożywania przez ludzi, a deforestacja kraju postępuje. Produkcja ryżu, zboża i innych produktów sprawia, że lasy pokrywają teraz jedynie 16% terytorium państwa.

Xi Jinping w swojej przemowie przedstawił także przyszłość technologii komunikacyjnej Chińskiej Republiki Ludowej. Nowy samolot pasażerski 6919 jest w użyciu, podobnie jak okręty cywilne oraz podwodny model Fendouzhe, za pomocą którego chińscy naukowcy będą eksplorowali dna oceanów. Również kosmos będzie coraz bliżej Chin w 2024 roku. Ma być odkrywany przez Schenzhou, załogowe statki kosmiczne, które mają być początkiem programu, transportującego astronautów do chińskiej stacji orbitalnej Tiangong.

Xî Jimping przedstawił wizje polityki zagranicznej Chin. Jego kraj ma dalej pełnić rolę jednego ze światowych liderów, prowadząc między innymi konferencje China-Central Asia, Third Belt and Road Forum for International Cooperation oraz przyjmując dyplomatów i prezydentów ze wszystkich kontynentów. Xi Jinping zaznaczył także, że odwiedził wiele krajów, podtrzymując zarówno stare przyjaźnie, jak i tworząc nowe sojusze. Jest to spójne z polityką zagraniczną Chin w minionych latach. Kraj środka prowadzi coraz wyraźniejszą ekspansję w Afryce i Ameryce Południowej, szybko zyskując poparcie na Globalnym Południu.

Xi Jinping podkreślił, że na rok 2024 przypadnie 75 rocznica powstania Chińskiej Republiki Ludowej. Prowadzony przez niego kraj ma dalej rozwijając się, zachowując przy tym stabilność oraz siłę.

Najważniejsze słowa przywódcy partii komunistycznej padły jednak na sam koniec. — „Będziemy nadal wspierać Hongkong i lepiej integrować go w ramach rozwoju państwa” — zapowiedział, potwierdzając tym samym, że polityka dalszego podporządkowywania sobie niegdyś wolnego miasta będzie kontynuowana. Co więcej, Xi Jinping zapewnił swoich obywateli, ale także cały świat, że Chińczycy po obydwu stronach zatoki Tajwanu zostaną ponownie zjednoczeni, pracując na rzecz chwały republiki. To jednoznaczna deklaracja, że ChRL nie rezygnuje z polityki osaczania Tajwanu, który ma być zgodnie z ich planem stopniowo integrowany z kontynentalnymi Chinami. Sam fakt, że przywódca mówi o tym bezpośrednio może świadczyć, że Komunistyczna Partia Chin jest zgodna, pewna swoich planów, a rok 2024 na pokaże, do czego doprowadzą chińskie zamiary.

Maciej Bzura

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.03.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się