Normandia

Co zobaczyć we Francji – Normandia

Normandia jest jednym z najbardziej różnorodnych regionów Francji. Nadmorskie krajobrazy, uwiecznione przez impresjonistów doliny rzek, opactwa, zamki, muzea, malownicze miejscowości i lokalne produkty, sprawiają, że jest to region, który zachwyci każdego. 

W każdym miesiącu prezentujemy wybór miejsc, które warto zobaczyć w regionach Francji. Perły architektury, rezerwaty przyrody czy zabytki, związane z lokalną i narodową historią, świadczą o różnorodności francuskich regionów i ich wartości dla dziedzictwa Francji.

Normandia – Honfleur

Uważane za jedno z najpiękniejszych miast we Francji, Honfleur urzeka dawną zabudową, pochodzącą z okresu, kiedy miejscowość była osadą rybacką. Malowniczy port, ożywiony licznymi ogródkami kawiarnianymi i kręte uliczki, zabudowane domami szachulcowymi, są idealnym miejscem na spędzenie weekendu. 

W Honfleur warto odwiedzić Musée Eugène Boudin – muzeum, poświęcone sztuce artystów, tworzących w Normandii. Oprócz dzieł Eugène’a Boudina, pochodzącego z Honfleur, można zobaczyć obrazy m.in. Gustave’a Courbeta, Raoula Dufy’ego czy Félixa Vallottona. 

W Honfleur nie można przegapić kościoła Sainte-Catherine. Kościół, niemal w całości wykonany z drewna, wybudowany został w XV wieku przez samych mieszkańców, w podziękowaniu Bogu za odwrót Anglików z Normandii po wojnie stuletniej. Kościół posiada dwie bliźniacze nawy, dach w formie odwróconego kadłuba statku oraz drewnianą dzwonnicę, oddzieloną od głównego budynku kościoła.

O wierze mieszkańców Honfleur świadczy również, położona na wzgórzu, kaplica Notre-Dame de Grâce – miejsce pielgrzymek rybaków. W kościele znajdują się wota dziękczynne ufundowane za bezpieczny powrót rybaków z połowu. Z okazji wielkich świąt kościelnych, organizowane są procesje z figurą Notre-Dame de Grâce z kościoła Sainte-Catherine do kaplicy. W okolicach uroczystości Zesłania Ducha Świętego od 150 lat w Honfleur kultywowana jest najważniejsza lokalna tradycja – święto marynarzy (Fête des Marins). Po mszy w udekorowanym na tę okazję kościele Sainte-Catherine odbywa się błogosławieństwo morza i parada statków. Następnego dnia organizowana jest wielka procesja z centrum Honfleur do kaplicy Notre-Dame de Grâce. Niesione są wówczas makiety statków, udekorowane kwiatami. 

Z wzgórza, na którym położona jest kaplica, rozciąga się piękny widok na estuarium Sekwany oraz na Pont de Normandie – most nad estuarium, uważany za jedno z najważniejszych dzieł inżynierii we Francji. Most wantowy, o długości 2 141 metrów, podtrzymywany jest przez dwa pylony o wadze 20 000 ton i 184 liny, a w momencie powstania, w 1995 r., był najdłuższym tego typu obiektem na świecie. 

Côte Fleurie

Côte Fleurie, czyli Kwiatowe Wybrzeże, na przełomie XIX i XX wieku było popularnym miejscem wypoczynku paryskich wyższych sfer. W nadmorskich kurortach pozostała po tym okresie elegancka zabudowa: wille Belle Époque, kawiarnie, zabytkowe kasyna i hotele. 

Côte Fleurie przywołuje nazwiska francuskich pisarzy i artystów, którzy spędzali lato na wybrzeżu Normandii. To w Grand Hotelu w Cabourgu Marcel Proust napisał swoje najbardziej znane dzieło – “W poszukiwaniu straconego czasu”. Obecnie budynek Grand Hotelu, przy promenadzie nad brzegiem morza, jest najbardziej emblematycznym punktem tego eleganckiego kurortu. W Cabourgu, oprócz Grand Hotelu, promenady nad brzegiem morza, plaż i zachwycających willi z czasów Belle Époque, znajduje się warta odwiedzenia Villa du temps retrouvé – muzeum, poświęcone Belle Époque na normandzkim wybrzeżu. Dzięki zachowanym przedmiotom i meblom z epoki, a także obrazom i fotografiom, przedstawiającym eleganckich wczasowiczów, w muzeum odtworzono atmosferę, panującą w kurortach Côte Fleurie w czasach Marcela Prousta. 

Warto odwiedzić również pobliskie Houlgate – nadmorski kurort z równie pięknymi XIX-wiecznymi willami jak w Cabourgu, a mający opinię spokojniejszego i przyjemniejszego na dłuższy pobyt. 

Znanym miejscem wypoczynku są również, sąsiadujące ze sobą, nadmorskie miejscowości Deauville i Trouville. Deauville, modne wśród francuskich celebrytów, znane jest z festiwalu fotografii Planches de Deauville oraz z festiwalu kina amerykańskiego (Festival du Cinéma Américain de Deauville). W Deauville i Trouville można zobaczyć typowe dla wybrzeża Normandii wille z czasów Belle Époque. Trouville, z targiem rybnym i portem, uważane jest za bardziej autentyczne niż modne Deauville z luksusowymi sklepami i jachtami. 

Giverny

W Giverny – miejscowości położonej w zakolu Sekwany, na granicy Normandii z Île-de-France – od 1883 r. do śmierci w 1926 r. mieszkał Claude Monet. Obecnie można zwiedzić wnętrza domu impresjonisty, a przede wszystkim ogród, który artysta uwiecznił na wielu swoich dziełach – to tu powstał słynny cykl obrazów, przedstawiających lilie wodne. Claude Monet pochowany jest na cmentarzu przy miejscowym kościele. Warto także odwiedzić znajdujące się w miejscowości muzeum impresjonizmu (Musée des impressionnismes), w którym organizowane są świetne wystawy czasowe, poświęcone malarstwu impresjonistów. Giverny jest również bardzo urokliwą miejscowością, wartą odwiedzenia nie tylko ze względu na jej związki z impresjonizmem. 

Krajobrazy, przemysł i architektura Normandii stanowiły dla Claude’a Moneta ważne źródło inspiracji. To w tym regionie, a dokładnie w porcie w Hawrze, powstał jeden z jego najsłynniejszych obrazów, “Impresja, wschód słońca”, od którego wywodzi się nazwa impresjonizmu. W Normandii można znaleźć miejsca, uwiecznione na najważniejszych obrazach Claude’a Moneta : katedrę w Rouen, którą impresjonista malował o różnych porach dnia, a także słynne klify w Étretat. Zwiedzanie Normandii śladami Claude’a Moneta pozwoli jednocześnie na poznanie miejsc, wartych odwiedzenia: centrum Hawru, odbudowane po II wojnie światowej przez Auguste’a Perreta, wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ; Rouen zachwyca architekturą – gotycką katedrą, kościołem Saint-Maclou w stylu gotyku płomienistego czy domami szachulcowymi ; Étretat oferuje natomiast przepiękne widoki na morze i białe klify Côte d’Albâtre.

Abbaye de Jumièges

Ruiny opactwa w Jumièges są jednym z najwspanialszych zabytków w Normandii.  Imponujące swoją wielkością, są pozostałością po opactwie benedyktyńskim, założonym w VII wieku. Budowla została zniszczona przez Wikingów w 841 r., ale utworzenie Księstwa Normandii pozwoliło na odrodzenie opactwa w X wieku. Ostateczny kres opactwa przyniosła Rewolucja Francuska – mnisi zostali wydaleni z Jumièges a budynek stopniowo popadał w ruinę. Po kościele klasztornym zachowały się wieże, nawa główna i część transeptu.

W XIX wieku ruiny opactwa Jumièges stały się miejscem kontemplacji i ważnym źródłem inspiracji dla artystów, głównie przedstawicieli romantyzmu. W Jumièges przebywała George Sand oraz Victor Hugo, który nazwał opactwo “jedną z najbardziej majestatycznych ruin we Francji”. Opactwo było źródłem inspiracji również dla malarzy – na swoim obrazie uwiecznił je m.in. Joseph Mallord William Turner. 

Saint-Vaast-la-Hougue

W Normandii zdecydowanie nie brakuje małych, zachwycających miejscowości. Jedną z nich jest Saint-Vaast-la-Hougue, wybrane w plebiscycie na “Ulubione miasteczko Francuzów” w 2019 r. Saint-Vaast-la-Hougue słynie z ostryg, fortu zaprojektowanego przez Vaubana i należącej do miejscowości wyspy Tatihou. 

Centrum Saint-Vaast-la-Hougue stanowi port rybacki, z licznymi kawiarniami, sklepami, stoiskami z rybami i owocami morza i cotygodniowym targiem. Z molo, zwieńczonego latarnią morską, można podziwiać piękny widok na zatokę, zachwycającą szmaragdowym kolorem wody, oraz wyspę Tatihou. Podczas odpływu (w Normandii są najsilniejsze pływy morskie w Europie) widoczna jest hodowla ostryg, uważanych za najlepsze w regionie. 

Z portu w Saint-Vaast-la-Hougue można dostać się statkiem na wyspę Tatihou, gdzie znajduje się fort, zaprojektowany w XVII wieku przez Vaubana, a także ścieżki spacerowe i obserwatorium ornitologiczne. W Saint-Vaast-la-Hougue można również zobaczyć inną fortyfikację, stworzoną przez Vaubana – najważniejszego francuskiego architekta twierdz wojskowych. Na półwyspie na krańcu miejscowości znajduje się zaprojektowana przez niego wieża i fort. Fort można zwiedzać z zewnątrz.

Kilka kilometrów dalej znajduje się inna pełna uroku miejscowość – Barfleur, znajdujące się na oficjalnej liście “Najpiękniejszych miasteczek Francji”. Centrum Barfleur stanowi port rybacki, uliczki z dawnymi domami rybaków i XVII-wieczny kościół, będący przykładem stylu typowego dla normandzkiej architektury sakralnej.

Julia Mistewicz-Delanne

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się